500 let stará ikona se vrátila do rukou pravoslavné církve na Kypru 

Nikósie – 500 let stará pravoslavná ikona, která byla odcizena z kostela na odtrženém severu etnicky rozděleného Kypru, byla vrácena do rukou pravoslavné církve. 

Ikona Vznešeného Krista, kterou kyperský památkový úřad datuje přibližně do období od konce 15. století do začátku 16. století, byla v úterý slavnostně předána hlavě ostrovní pravoslavné církve, arcibiskupu Chrysostomovi.

SOUVISEJÍCÍZ Kypru odletělo prvních 12 migrantů, jejichž převoz do Itálie dojednal Vatikán

Associated Press informuje, že ikona patří ke kostelu Kristus Antifonitis z 12. století, který se nachází nedaleko severního pobřežního města Kyrenia. Byla jednou z nesčetných ikon, fresek, mozaik a náboženských artefaktů ukradených z kostelů, které byly opuštěny, když turecká invaze v roce 1974 rozdělila ostrov mezi převážně pravoslavné kyperské Řeky na jihu a muslimské kyperské Turky na severu.

Turecká invaze následovala po převratu, který provedli stoupenci unie s Řeckem.

„Snahy o repatriaci ukradených artefaktů pokračují,“ řekl ministr dopravy Jiannis Karousos, který ikonu církvi předal.

Kyperská církev vypátrala, že ikona byla vydražena ve Švýcarsku, a švýcarská policie ji v roce 2014 zabavila. Po dlouhém právním procesu švýcarské úřady minulý týden ikonu předaly a ta byla letecky přepravena na Kypr.

Kyperská církev se již desítky let snaží vypátrat množství náboženských artefaktů ukradených ze stovek opuštěných kostelů a klášterů na severu země a prodaných do zahraničí.

Církev uvedla, že navrácená ikona bude v držení arcibiskupství, „dokud se nevrátí na své právoplatné místo“ v kostele Antifonitis.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář