Akaš Bašir, pákistánský mučedník, který se obětoval pro záchranu stovek věřících

Akaš Bašir, katolík a bývalý žák Technického institutu Dona Boska v Láhauru, se v roce 2015 stal mučedníkem ve snaze zabránit sebevražednému atentátníkovi ve vstupu do přeplněného kostela.

Mladý křesťan se stal obětí sebevražedného atentátu, když zabránil ještě většímu masakru. Bašír se narodil 22. června 1994 v Risalpur, provincie Kyber-Pakhtunkhwa, a zemřel ve věku 20 let.

SOUVISEJÍCÍ – Neznámí ozbrojenci zabili v Pákistánu protestantského pastora

Teroristické útoky

Catholic News Agency informuje, že 15. března 2015 se dva sebevražední atentátníci odpálili poblíž katolického kostela svatého Jana a nedalekého Christ Church v převážně křesťanské čtvrti Youhanabád v Láhauru, když se věřící shromáždili uvnitř na nedělní bohoslužby během půstu.‎

Útoky, ke kterým se přihlásila teroristická skupina napojená na hnutí Talibán (TTP-JA), zabily 17 lidí a více než 70 zranily.

Akaš, absolvent Technického institutu Dona Boska, který sloužil jako dobrovolný ochrankář, zabránil sebevražednému atentátníkovi ve vstupu do katolického kostela sv. Jana.

 „Zemřu, ale nepustím tě dovnitř,“ zněla jeho slova, když čelil teroristovi s výbušninami na těle. Útočník odpálil bombu a okamžitě zabil sebe, Bašira a 2 další před kostelem plným více než 1000 věřících, čímž zabránil obrovskému masakru. 

„Drazí bratři a sestry, se zármutkem, s velkým zármutkem jsem se dozvěděl o dnešních teroristických útocích na dva kostely ve městě Láhaur v Pákistánu, které způsobily mnoho mrtvých a zraněných,“ řekl o několik hodin později papež František. „Křesťané jsou pronásledováni. Naši bratři a sestry prolévají svou krev jen proto, že jsou křesťané,“ posteskl si. 

Asi 40 křesťanů bylo později uvězněno po lynčování dvou muslimů, kteří byli podezřelí z účasti na útocích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. února 2022 Foto: infoans.org – Akaš Bašir

https://www.vaticannews.va/en/church/news/2022-02/pakistan-church-first-servant-god-akash-bashir-lahore.html?fbclid=IwAR0VMGezcPAo1VUZ0FbYRtnzb-xeoqplfGlBhPyBnPFZFu1ps1fBSuADLYU

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář