Akce Kultura proti antisemitismu se dnes uskutečnila ve znamení podpory Ukrajiny

Praha 10. dubna (ČTK) – Akce Kultura proti antisemitismu se dnes v Praze za účasti zhruba dvou stovek lidí uskutečnila ve znamení solidarity s válčící Ukrajinou. Řečníci 19. ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě pod heslem Všichni jsme lidi opět připomněli tragické události holokaustu, ale věnovali se i nynějšímu ruskému vpádu na Ukrajinu. Setkání předcházel Pochod dobré vůle centrem Prahy. Akci pořádá od roku 2004 česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Odpoledne ve Valdštejnské zahradě zahájila modlitba za mír v podání Michala Foršta. Místo avizované předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která se kvůli nemoci omluvila, na úvod vystoupil její stranický kolega, první místopředseda Senátu Jiří Růžička. Zdůraznil, že Evropa vznikla na křesťansko-židovských kořenech a připomněl svoji návštěvu rokle Babí Jar, kde nacistické jednotky SS koncem roku 1941 během dvou dnů postřílely 33.000 mužů, žen a dětí, téměř celé zbývající židovské obyvatelstvo Kyjeva. „Jako civilizovaná Evropa nedopustíme, aby se tato historie opakovala,“ řekl.

Izraelská velvyslankyně Anna Azariová upozornila na současné tendence „rozmělňovat“ význam slov holokaust a nacismus. „Zneužití pojmu denacifikace k rozpoutání války je plivnutí do tváře obětem,“ prohlásila v narážce na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, kterými zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

SOUVISEJÍCÍPapež při setkání se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitism

Mezi hosty ve Valdštejnské zahradě byla také Eva Erbenová, rozená Lewitová, která přežila holokaust. Když vypukla válka, bylo jí devět let. „Najednou jsem nesměla do školy, musela jsem nosit hvězdu, nemohli jsme do kina…,“ vzpomínala Erbenová, která prošla Terezínem i Osvětimí, ztratila oba rodiče a na pochodu smrti ji v Postřekově zachránila rodina Jahnových, která kvůli tomu riskovala život. Po válce odešla do Izraele, v současnosti žije ve městě Aškelon.

O hudební doprovod akce se postarala kapela Mackie Messer Klezmer Band.

Akci Kultura proti antisemitismu dnes po 14:00 zahájil Pochod dobré vůle z náměstí Franze Kafky centrem Prahy. Přes ulice Josefova účastníci průvodu došli za asistence policie za zpěvu hebrejských písní s vlajkami Izraele a České republiky na Palachovo náměstí. Tam minutou ticha uctili památku obětí holokaustu a vyslechli vzpomínku Erbenové na její záchranu čtenou v češtině a němčině. Poté se připojili k programu ve Valdštejnské zahradě.

Izrael si připomíná Jom ha šoa, tedy den památky obětí holokaustu, v den zahájení dubnového povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Jinak tento památný den připadá na 27. ledna, kdy v roce 1945 Rudá armáda pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva osvobodila koncentrační tábor Osvětim.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2022 Foto: screenshot – YouTube – Pochod dobré vůle

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář