Aktivisté na festivalu Pohoda vyvěsili na stan, kde sloužil kněz, duhovou vlajku 

Ředitel populárního slovenského festivalu Michal Kaščák se distancoval od katolického biskupa a označil za chybu, že mu umožnil mít na Pohodě provizorní zpovědnici. Aktivistům vadily výroky biskupa Haľka na adresu homosexuálních vztahů a označili ho za homofoba. 

Kaščák reagoval v rozhovoru pro Denník N na incident, který se odehrál během festivalu. Na chatku, kde poskytoval své služby bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, někteří účastníci vyvěsili duhovou vlajku. 

SOUVISEJÍCÍ Biskup Haľko k festivalu Pohoda: Mým úkolem je ohlašovat všude Ježíše

Svůj pohled na celou situaci popsala na sociální síti evangelická farářka Anna Polcková, která se festivalu pravidelně účastní spolu s kazatelem Danielem Pastirčákem. „O biskupu Haľkovi, jehož zpovědi na Pohodě poté, co byl exkomunikován za seriál Vyznání, se vedly a vedou diskuse. Svůj příspěvek jsem vyjádřila malou duhovou stužkou🌈 také při bohoslužbě. A pro budoucí rok, chtěla bych stánek pro „zpovědi“ s lgbti lidmi. Například o tom, co zažívají ve zpovědnicích a pod kazatelnami. Vím to,“ napsala na Facebooku. 

„A proto se je snažím podporovat. Stále to nestačí. Ale každá kapka, která kape dlouho a vytrvale, má a bude mít sílu, pod níž i kámen jednoho dne praskne. To je to, čemu věřím,“ dodala bratislavská farářka Polcková. 

Na sociálních sítích se objevily fotky a videa, kde účastníci protestovali před stánkem biskupa. Denník Postoj přináší slova jednoho z protestujících, který stál při stánku, kde sloužil Haľko.  

„Na festivalu svobody nejste vítán, protože jste homofob, dvě ženy líbající se v televizi nenarušují tradiční hodnoty, tradiční hodnoty porušujete vy svými středověkými postoji. Za to vám odpouštím (…), protože tu nejste vítán. Prosím, sbalte si kufry a odejděte, dávám vám rozhřešení a ven!“

Biskup Haľko v minulosti kritizoval televizní seriál vysílaný ve státní televizi, kde vystupovaly dvě líbající se ženy. Na sociální síti tehdy napsal, že už se na tento seriál více nepodívá. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. července 2022 Foto: Facebook/Inštitút ľudských práv

Tags: ,,,,

2 Komentáře

 1. „Ale každá kapka, která kape dlouho a vytrvale, má a bude mít sílu, pod níž i kámen jednoho dne praskne“

  Uhelný těžko…

  Odpověď
 2. Polcková, Pastirčák, Prostredník – Progresivné Slovensko opět na scéně
  Denník Postoj je názorový deník ; v odkaze, který jste uvedli, šlo spíše o provokaci vůči biskupu Haĺkovi. Hned vedle je zveřejněno stanovisko na podporu biskupa Hal´ka https://www.postoj.sk/110367/povazujeme-za-povinnost-zastat-sa-biskupa-ktory-si-zachoval-svoju-tvar
  Své vyjádření k televiznímu pořadu Priznanie Halko ze svého fb profilu smazal, takže je k přehrání pouze v tomto článku https://plus7dni.pluska.sk/domov/biskup-jozef-halko-neskryva-pohorsenie-zhnusena-reakcia-serial-rtvs Podle mne nic, za co by měl být skandalizovaný.
  A prosím autora článku, aby uvedl doklad, že byl biskup Hal´ko exkomunikovaný.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář