Alžírská vláda zasahuje proti domácím církvím a zatýká pastory

Alžírská vláda zintenzivnila represe proti domácím církvím a zavedla přísný limit 10 osob na jedno shromáždění. Podle informací bylo nedávno několik alžírských církevních představitelů odsouzeno k trestu odnětí svobody.

Podle organizace International Christian Concern se sídlem v USA, která se zabývá sledováním pronásledování věřících, je součástí těchto opatření nejen omezení shromáždění, ale také odsouzení několika církevních vedoucích k trestu odnětí svobody.

SOUVISEJÍCÍKdo pomůže křesťanům v Alžírsku?

Tento zásah se časově shoduje se zvýšeným napětím po válce mezi Hamásem a Izraelem, během níž alžírská vláda vnímala křesťany jako sympatizanty Izraele, čímž je spojovala se zahraničními a západními vlivy, které údajně ohrožují islámskou jednotu země, vysvětluje ICC.

Maroko, klíčový regionální konkurent Alžírska, navázalo diplomatické styky s Izraelem v roce 2020. Zprostředkovaly to Spojené státy. Tato normalizace byla výměnou za to, že USA uznaly svrchovanost Maroka nad Západní Saharou, což je územní otázka, proti níž Alžírsko vystupuje.

Hlas mučedníků upozorňuje na historický kontext země, který přispívá ke složitosti této situace.

Před vznikem islámu v sedmém století a následnou invazí arabských muslimů bylo Alžírsko obýváno převážně Berbery. Dnes Berbeři, kteří žijí především v hornaté oblasti na severu Alžírska, zažívají oživení křesťanské víry.

Toto oživení má původ v raných křesťanských kořenech regionu, jejichž příkladem jsou osobnosti jako Augustin z Hippo, berberský rodák z Alžírska. Navzdory staleté nadvládě muslimů, která téměř zlikvidovala veřejné křesťanské bohoslužby, se nyní mnozí Berbeři znovu hlásí ke svému křesťanskému dědictví.

Toto oživení vedlo k jednomu z největších hnutí muslimů konvertujících ke křesťanství, zejména v rámci této komunity. Rychlý růst církví a to, jak odvážně alžírští křesťané oslovují své muslimské spoluobčany, podnítilo v již tak nestabilním politickém klimatu zvýšené pronásledování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář