Americká protestantská denominace si poprvé v historii zvolila do čela ženu 

V pondělí 3. července zvolila Sjednocená církev Kristova (UCC) na svém 34. generálním synodu v Indianapolis svou první generální sekretářku a prezidentku. Rev. Karen Georgia Thompsonová se zvolením stala také první ženou afrického původu v čele této denominace.

„Dnes jsme společně vytvořili první, ne však poslední prvenství,“ řekla poté delegátům Thompsonová.

Religion News Serive píše, že delegáti drtivou většinou schválili nominaci Thomsonové na čtyřleté funkční období, když 626 hlasů bylo pro a 43 proti. Delegáti po hlasování propukli v potlesk a zpěv.

SOUVISEJÍCÍ David Platt má obavu před nárůstem „modlářství osobních a politických přesvědčení“ v církvi a vyzývá k jednotě

Thompsonová je třetí ženou nominovanou do čela UCC, která několik dní před zahájením generální synody oslavila 66. výročí svého založení. Zatímco reverendka Yvonne Delková (nominovaná v roce 1989) ani reverendka Barbara Brownová Zikmundová (1999) nakonec do čela denominace zvoleny nebyly, Thompsonová v pátek během své nominační řeči uvedla: „Jejich práce jednotlivě i společně formovala UCC a připravila cestu ženám ke službě v UCC, čímž otevřely dveře této denominace dokořán.“

To, že je Thompsonová první ženou v čele denominace, může být pro někoho překvapivé vzhledem k progresivním postojům denominace k právům žen a mnoha dalším otázkám.

Účastníci generální synody se například v sobotu zúčastnili modlitebního pochodu ke Kapitolu státu Indiana, aby protestovali proti legislativním snahám o omezení potratových služeb. Delegáti také hlasovali o rezolucích vyjadřujících podporu odškodnění Afroameričanů a vyzývajících místní církve, aby se prohlásily za zóny „bez nadřazenosti bílé rasy“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. srpna 2023 Foto: UCC – Karen Thompsnová

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář