Americký prezident Biden uznal genocidu Arménů

Americký prezident Joe Biden formálně uznal systematické zabíjení a deportace stovek tisíc Arménů počátkem 20. století armádou Osmanské říše jako „genocidu“. Biden se tak stal první americkým prezidentem, který se rozhodl pro tento krok.

Portál Premier připomíná, že Biden tímto uznáním splnil slib z kampaně, který před rokem dal při každoroční vzpomínce na Den památky genocidy Arménů.

Související – Biden: Víra, naděje a láska nás mohou vyvést z temnoty na světlo

„Každý rok si v tento den připomínáme životy všech těch, kteří zemřeli v Osmanské říši během genocidy Arménů, a znovu se zavazujeme zabránit tomu, aby k takovému zvěrstvu už nikdy nedošlo,“ uvedl prezident ve svém prohlášení.  „Pojďme společně pracovat na uzdravení a smíření všech lidí na celém světě.“

Turecko Bidenova slova o genocidě odmítá

Turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že odmítá a odsuzuje prohlášení prezidenta USA, které podle nich učinil „pod tlakem radikálních arménských kruhů a protitureckých skupin.“

SouvisejícíBiden během Národní modlitební snídaně vyzval občany, aby se v „době temna“ obrátili k Bohu

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu tweetoval, že „slova nemohou změnit historii ani ji přepsat“ a že Turecko „zcela odmítá“ prohlášení prezidenta Bidena.

Minuty před Bidenovým prohlášením o genocidě věnoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poselství arménské komunitě a patriarchovi arménské církve, že by nemělo zapomínat na „kulturu soužití Turků a Arménů“. Dodal, že tato otázka byla „zpolitizována třetími stranami a stala se nástrojem intervence proti naší zemi“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Osmanská říše zahájila genocidu Arménům počátkem rokem 1915. Odhaduje se, že bylo zabito nebo vysídleno nejméně 1,5 milionu arménských křesťanů. Tyto kroky vedly k masivnímu exodu arménského obyvatelstva do celého světa.

V poslední době Turecko podporovalo agresi Ázerbájdžánu proti Arménům žijícím v Náhorním Karabachu, kde ázerbájdžánské jednotky spolu s tureckými placenými žoldáky vtrhly do regionu a převzaly kontrolu po prosincové dohodě o příměří zprostředkované Ruskem.

International Christian Concern v této souvislosti uvádí, že důkazy o násilí vůči arménským civilistům a ničení křesťanských chrámů během tohoto konfliktu poukazují na náboženskou a etnickou nenávist vůči arménským křesťanům.

Ředitel International Christian Concern Matias Perttula uvítal prohlášení prezidenta Bidena, že se „postavil proti Turecku“ a připomněl, že „arménští křesťané stále trpí kvůli systematické osmanské kampani z roku 1915.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. dubna 2021 Foto: screenshot YouTube – Joe Biden

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář