Americký židovský výbor otevřel pobočku ve Spojených arabských emirátech

Dubaj – Americký židovský výbor (AJC) otevřel kancelář ve Spojených arabských emirátech. Je to první pobočka této organizace v arabské zemi. Krok uvítal ministr zahraničí SAE s tím, že přítomnost AJC může podpořit společný dialog. Informovala o tom agentura Reuters.

Spojené arabské emiráty spolu s Bahrajnem loni na podzim pod záštitou USA navázaly diplomatické vztahy s Izraelem. Předtím takový krok učinily pouze dvě arabské země – Egypt v roce 1979 a Jordánsko v roce 1994.

SOUVISEJÍCÍ Izrael pustil po 20 dnech znovu na Chrámovou horu židovské věřící

„Jsme nadšení, že vás tu máme,“ řekl na pondělním virtuálním globálním fóru židovské skupiny ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján. „Vaše přítomnost v SAE… je součástí změny myšlení,“ dodal.

Šajch Abdalláh a jeho bahrajnský protějšek Abdallatíf Zajání zopakovali, že navázání vztahů s Izraelem, ke kterému později přistoupily také Maroko a Súdán, má za cíl přinést trvalý mír a prosperitu skrze spolupráci v řadě odvětví včetně technologií a zdravotnictví.

„Musíme být tolerantní, aby se nám dařilo… v měnícím se sousedství,“ uvedl šéf diplomacie SAE.

Spojené arabské emiráty, které chovají nedůvěru vůči islamistickým skupinám, nedovolují politické strany a vůči disent netolerují. Místní média jsou přísně kontrolována. Regionální obchodní a turistické centrum nicméně pokračuje v prohlubování vztahů s Izraelem, byť tak po květnových bojích mezi Izraelem a Hamásem činí s menší pompou. Ministr zahraničí SAE uvedl, že řešení izraelsko-palestinského konfliktu bude vyžadovat „strategické“ myšlení na obou stranách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Dubaj

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář