Andělský strom obdaroval přes 2000 dětí vězňů

Nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství (MVS) má za sebou třináctý ročník projektu Andělský strom a podařilo se v něm na Vánoce poslat dárek více než 2000 dětem, které mají mámu nebo tátu ve vězení. Zapojily se desítky dobrovolníků i dárců. 

Jde o rekordní ročník projektu, který obdarovává na Vánoce děti za jejich odsouzené rodiče. Pod stromeček MVS poslalo dětem 2024 dárků. Během ledna však dorazily dodatečné přihlášky, a tak se organizace rozhodla poslat dárky i těmto dětem. Celkem tak Andělský strom obdaroval 2067 dětí. Oproti loňsku je to nárůst o více než 600.

SOUVISEJÍCÍ –  Vychází videoklip k písni Srdce za zdí 

V projektu pomáhalo zhruba 560 dobrovolníků z řad jednotlivců i církví. Ti nakupovali a balili dárky, telefonovali do rodin, jezdili na poštu apod. Nákup dárků by však nešel bez desítek dárců, kteří finančně přispěli. Přes platformu Darujme.cz se podařilo vybrat půl milionu korun. 

První krok k dárku musí udělat vždy odsouzený rodič a to vyplnit přihlášku, že si přeje obdarovat vánočním dárkem své dítě (děti) a přiložit pro něj osobní dopis. Nezisková organizace se spojí s rodinou a zjistí, zda má rodina zájem se do projektu zapojit a jaký dárek by dítěti udělal radost. Cena dárku se pohybuje kolem 700 Kč, jedná se vždy o novou věc. „Někdy jsou to hračky, jindy ale třeba oblečení, boty, batoh do školy. Rodiny se uvězněním jednoho z rodičů často dostávají do ekonomického propadu. Nákup dárků je pro ně bývá velmi finančně náročné,“ popisuje Gabriela Kabátová, ředitelka MVS. 

Plyšáky i přání vyráběli odsouzení

Do Andělského stromu se zapojilo 24 českých věznic. Právě věznice jsou důležitou součástí projektu, protože distribuují přihlášky odsouzeným. „Odsouzení z věznic v Opavě a Stráže pod Ralskem nám dokonce ušili plyšové hračky pro děti, které jsme pak přikládali do balíčků těm nejmenším. Odsouzení z Věznice Kuřim pak vyráběli papírová přáníčka s andílkem, která se již tradičně posílají s dárkem,“ dodala Gabriela Kabátová.

Andělský strom již počtvrté podpořil Magistrát města Brna, který ve svých prostorách na Dominikánském náměstí zřídil sběrné místo pro zakoupené dárky od veřejnosti. 

Vánoční dárek z Andělského stromu dělá dětem odsouzených rodičů nejenom radost, ale upevňuje také rodinné vztahy, posiluje důvěru v rodiče, který je za mřížemi a dodává všem naději na lepší budoucnost.  

Mezinárodní vězeňské společenství pracuje na bázi křesťanství a restorativní justice od roku 2010. Věnuje svou pomoc všem, kterých se dotkl zločin – obětem trestných činů, odsouzeným, propuštěným, dětem vězňů i jejich rodinám, ale i pracovníkům justice. Pomoc směřuje k uzdravení, obnově vztahů a účinné prevenci kriminality.

MVS je součástí Prison Fellowship International, největší křesťanské světové dobrovolnické organizace v oblasti vězeňství, která pracuje ve více než 120 zemích.

Dále je členem COPE – Children of Prisoners Europe a INCCIP – International Coalition for Children with Incarcerated Parents.

Autor: TZ MVS Datum: 1. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář