Anglikáni a evangelíci mluvili o jednotě a varovali před extrémismem

Londýn – Anglikánská a Evangelická církev Německa (EKD) ve společném prohlášení tvrdí, že jejich vztah trvá již staletí – dlouho před založením Evropské unie.

Justin Welby, arcibiskup z Canterbury a hlava Anglikánské církve přivítal Heinricha Bedford-Strohma, předsedu Evangelické církve v Londýně. Po návštěvě vydali dva protestanští vůdci vyjádření, které týkalo Brexitu a budoucnosti Evropy, informuje Evangelical Focus.

„Hluboký závazek, který máme k sobě, není založen na našem společném členství v Evropské unii, ale na našem členství v Kristově těle,“ uvedli ve svém prohlášení. „Nevíme, co se stane a jaký bude vztah mezi Spojeným královstvím a EU po 29. březnu 2019,“ dodali. „Nicméně víme, že vztah mezi církví Anglie a Evangelickou církví Německa trvá již mnoho století, déle než Evropská unie.“

Obavy z populismu a extremismu

„Sledujeme nárůst populismu a vznik extrémistických politických stran, které jsou úspěšné ve volbách. Některé staré jistoty už nejsou tak jisté. Evropské vztahy se mění, v neposlední řadě v důsledku Brexitu,“ píše se ve vyhlášení.

„Spojené království a Německo mají za sebou historii válek, ale také historii hledání trvalého míru. V tomto kontextu se někteří politici snaží rozdělit lidi, proto je ještě důležitější, aby se církve i nadále snažily o smíření a prorocky promluvily o Evropě, o lidských právech a lidské důstojnosti.“

„Křesťanskou povinností je pracovat pro jednotu a porozumění a vybudovat mosty mezi národy a kulturami pro dobro lidstva ve službě Ježíše Krista,“ píše se v závěru dokumentu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Heinrich Bedford-Strohm a Justin Welby, listopad 2018 / Facebook H. Bedford-Strohm

http://evangelicalfocus.com/europe/4006/Protestant_Churches_of_Germany_and_England_call_for_unity_despite_Brexit

 

6 Komentáře

    • Víte proč to tak je. Někteří lidé nevěří faktům, které se dají ověřit, nevěří, že země východního bloku dostavají finanční podporu aby se úrovně zemí vyrovnaly. Říkají, že nás Němci a Francouzi vykořisťují a nenávidí ty kteří pomáhají uprchlíkům. EU nemůže být ideální, je založena na solidaritě a to oni odsuzují. Jsou zjevně rasisti. Když je chcete pochopit tak si uvědomíte, že je to nacionalismus.

      Odpověď
      • @KK: No ono takhle jednoduché to nebude. Ono vykořisťování je reálné, ale při jeho prezentaci se nesmí směšovat dvě kategorie peněz: dotace z EU vzniklé z odvodů členů a korporátní toky. Co se týče prvých, jsme příjemci. Co se týče druhých, jsme dárci v míře větší . No a když si kruh toků doplníte, tak oba dílčí toky nejsou izolovány jeden od druhého, prostě členský stát (západ), jehož podniky, které mu platí daně, čerpají nadměrná (protože málo reinvestují) aktiva z podniků jiného členského státu (střed a východ) . A i kdyby zisk danil na východě, ta aktiva si stáhne dalšími způsoby daňového transferu, třeba nařízením odebírat povinně zcela nepotřebné služby, čímž se sníží daňový základ na východě a posílí toky za služby na západ. Výsledný tok peněz jde z východu na západ, no a na východě se pak sbírají víčka pro potřebné v případech, kde na západě fondy jsou.
        A k tomu rasismu – vidím ho také, ale v opačném sledu. Promyslete si kauzy
        – judikát britského soudu ve věci zavražděného Zdeňka Makara
        – nižší kvalitu potravin pro východní trhy.

        To je nacionalismus .

        Odpověď
  1. Právě to je nacionalismus, že si chcete hrabat jen na vlastní píseček. Co by u nás asi bylo bez automobilek? U nás je evidentní, že mnoho lidí, tedy i z církve, má rasistické postoje a veřejně je prezentuje.

    Odpověď
    • -Z našeho písečku toho dost odplývá, ani přihrabovat nestačíme.
      -přiklad s automobilkami je zavádějící, profit, který z nich máme, není darem Západu – je námi zaplacen víc než dostatečně. Kdyby tomu tak nebylo, okamžitě by ty automobilky přenesly jinam.
      Tak ještě jednou , jak se pumpuje : v naprosto soukromém korporátu musí objednat nepotřebnou službu ze zahraniční matky, kterou by si za desetinu nákladů zajistili sami. Tím se sníží daňový základ, z kterého se spočítá odvod, ten je nižší, klesnou daňové příjmy státu, odsune se rekonstrukce mostů, nezvýší se platby za státní pojištěnce, tím pádem nevybyde na dětí rodiny X., takže se sbírají víčka a zavírají mosty…

      Toho Makara už máte prostudovaného ? Napovím: zab si v Británii zvíře, budeš mít problém. Zab si Čecha, pustí tě.

      Odpověď
      • Já to vidím takto. Z 84% je náš vývoz závislý na EU, hlavně na západní Evropě. Technologie se nakupují ze západu. U nás se technologie téměř nevyvíjí, jednak proto, že jsme malá země a pak na to nemáme know how. Tak je to již od semdesátých let minulého století. To vím proto, že jsem v průmyslu pracoval. Jsme velmi pozadu a používáme materiály ze zahraničí, protože náš vývoj v tom velmi zaostal. Co by jsme asi dělali, kdyby západní země nám nepomohly.
        To je realita. Samozřejmě žijeme v kapitalismu a nadnárodní společnosti se tak chovají. To co uvádíte se nedá nijak vyčíslit, protože se může použít mnoho hledisek a mnoho vlivů.

        Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář