Anglikánská církev dá 100 milionů liber na nápravu křivd způsobeným otroctvím

Londýn – Anglikánská církev dá 100 milionů liber (2,7 miliardy Kč) na nápravu křivd způsobeným otroctvím. Důvodem je to, že v 18. století vědomě investovala do transatlantického obchodu s otroky. Informuje o tom agentura Reuters.

Církev chce za peníze vytvořit fond, z něhož bude podporovat komunity, které v minulosti postihlo otroctví a také financovat výzkum související s tématem.

SOUVISEJÍCÍAnglikánská církev odsoudila útok na hřbitov u jeruzalémského Starého města

Na pokračování transatlantického obchodu s otroky se anglikánská církev nepřímo podílela tím, že v 18. století investovala značnou částku do společnosti South Sea Company. „Není pochyb o tom, že ti, kdo investici učinili, věděli, že South Sea Company obchoduje s otroky, a to je pro nás nyní zdrojem skutečné hanby, a omlouváme se za to,“ řekl Gareth Mostyn z anglikánské církve.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Už v úterý arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovním vůdcem 85 milionů anglikánů po celém světě, prohlásil, že je čas, aby církev přijala opatření k nápravě „naší hanebné minulosti“.

O otázce otroctví a zodpovědnosti za něj se v Británii v posledních letech znovu hlasitě diskutuje. Británie stejně jako Spojené státy čas od času čelí volání po tom, aby kvůli svému podílu na obchodu s otroky zaplatila odškodnění. Historici vycházejí z toho, že od 16. do 19. století putovalo přes Atlantik z Afriky do Severní a Jižní Ameriky kolem 12 milionů otroků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – anglikánský kostel

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář