Anglikánská církev odsoudila útok na hřbitov u jeruzalémského Starého města

Jeruzalém/Londýn – Británie společně s anglikánskou církví odsoudily vandalský útok na starobylý hřbitov nedaleko jeruzalémského Starého města, informovala BBC. Na protestantském hřbitově na hoře Sion bylo v neděli poškozeno více než 30 hrobů. Pachatelé rozbíjeli kříže a strhávali náhrobní kameny. Z vandalismu byli obviněni židovští extremisté.

„Zaznamenali jsme, že projevů nenávisti a zločinů z nenávisti přibývá,“ uvedl palestinský anglikánský arcibiskup v Jeruzalémě Husám Naúm. Poslední dobou podle něj přibylo případů, kdy útočníci plivou na křesťany či napadají jejich svatá místa. „To vše naznačuje, že se nenacházíme na místě, kde se lidé mohou navzájem tolerovat nebo přijímat,“ dodal Naúm.

SOUVISEJÍCÍIzraelský ministr a pravicový politik Ben Gvir navštívil Chrámovou horu

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, nejvyšší duchovní v anglikánské církvi, označil znesvěcení hrobů za „rouhačský čin“ a vyjádřil naději, že osoby za to zodpovědné budou pohnány před spravedlnost.

„Jde o poslední ze série útoků proti křesťanům a jejich majetku ve Starém městě a jeho okolí. Pachatelé nábožensky motivovaných útoků by měli nést za tyto činy zodpovědnost,“ uvedl na twitteru britský konzulát v Jeruzalémě.

Vandalismus na hřbitově odsoudilo i izraelské ministerstvo zahraničí. Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, že útok mají na svědomí dva mladí muži. Na hlavě měli jarmulky a na oděvu byly vidět speciální třásně, což naznačuje, že šlo o věřící židy. Izraelská policie již oznámila, že hřbitov navštívila, aby zjistila veškeré škody. Případ vyšetřuje.

Hřbitov byl založen v roce 1848 a starají se o něj luteránská a anglikánská komunita v Jeruzalémě. Mezi pohřbenými jsou vědci, politici, příslušníci ozbrojených sil i duchovní.

Křesťanští duchovní již před rokem tvrdili, že se nejmenované „okrajové radikální skupiny“ snaží vyhnat křesťany z Jeruzaléma a dalších částí země. Izrael to tehdy odmítl.

Zatímco celkový počet palestinských křesťanů v Izraeli, na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy roste, podíl křesťanů v celkové populaci již léta klesá. Křesťané nyní tvoří méně než dvě procenta izraelské populace a předpokládá se, že v jeruzalémském Starém městě jich žijí už méně než 2000.

Jeruzalémští křesťanští duchovní na konci roku 2021 v prohlášení uvedli, že od roku 2012 se odehrály „nesčetné případy fyzických a slovních útoků na kněze a další duchovní, útoky na kostely, přičemž svatá místa byla opakovaně zvandalizována a znesvěcena“. Duchovní zároveň tvrdili, že křesťané v Jeruzalémě čelí zastrašování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. ledna 2023 Foto: WCC – Justin Welby

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář