Anglikánská církev plánuje požehnání, ale ne potvrzení stejnopohlavních párů

Zpráva s návrhy nových modliteb a liturgie zklamala obě strany.

Duchovní anglikánské církve by mohli být brzy oprávněni modlit se za Boží požehnání pro páry stejného pohlaví, i když ne zcela potvrzovat jejich svazky jako manželství, jak se uvádí v kontroverzním dokumentu, který bude projednáván na nadcházejícím zasedání národního shromáždění církve. Bohoslužby s liturgií k požehnání párů by se konaly až v roce 2025.

SOUVISEJÍCÍVíce než 40 biskupů anglikánské církve vyzývá k reformám, které by umožnily oddávat duchovní z LGBT komunity

Magazín Christianity Today informuje, že ve 108stránkovém dokumentu biskupové uvádějí, že je třeba oslavovat „věrnost, stabilitu, plodnost, lásku, víru a milost“ ve vztazích osob stejného pohlaví, přičemž pastýři mají „hledat způsoby, jak pomáhat lidem postupovat ve svatosti ve světě, který v každé oblasti zdaleka nedosahuje ideálů, aniž by se zcela vzdali myšlenky ideálu“.

Dokument hovoří také o tom, že „je třeba uznat a oslavit to, co je na vztazích osob stejného pohlaví dobré, i když církev není schopna ocenit všechny aspekty některých vztahů“.

Proti zdůvodnění návrhů v dokumentu se ohradili jak konzervativci, tak pokrokáři, kteří je označili za „bláznivou teologii“ a „další pěkný zmatek“.

Zpráva je nejnovějším vývojem v dlouhém a často bolestném procesu rozlišování anglikánské církve, která se potýká s hlubokými vnitřními neshodami ohledně vztahů osob stejného pohlaví v situaci, kterou označuje jako „rychle se měnící společenský kontext“.

V únoru po osmihodinové debatě generální synoda odhlasovala, že vítá návrhy biskupů na vydávání modliteb k požehnání stejnopohlavních svazků v kostele. Tato aktualizace vydaná před listopadovým shromážděním uvádí, jak obtížné je pro biskupy tyto návrhy uskutečnit.

Nový dokument zkoumá, jak by mohly být modlitby schváleny podle kanonického práva, právního rámce, kterým se řídí anglikánská církev. Aby byla nová liturgie schválena, musí ji biskupové, duchovní a laici v generální synodě schválit dvoutřetinovou většinou ve dvou komorách. Tento proces obvykle trvá několik let.

Magazín Christianity Today tvrdí, že celý proces by mohl generální synodu obejít. Církev by mohla zavést bohoslužby žehnání osobám stejného pohlaví podle části kanonického práva, která duchovním umožňuje používat formy bohoslužeb, které „nejsou v rozporu s učením anglikánské církve ani nenaznačují odklon od něj v žádné podstatné věci“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. listoadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Justin Welby

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář