Anglikánská církev v Austrálii se rozdělila kvůli homosexualitě. „Vedení by mělo činit pokání a vrátit se k učení Bible,“ říká biskup 

Skupina konzervativců, která se staví proti manželství osob stejného pohlaví, oznámila vznik nové anglikánské diecéze v Austrálii, což vyvolalo rozkol v církvi. Tento krok přiměl hlavu anglikánské církve v Austrálii, primase Geoffreyho Smithe, aby ve čtvrtek (18. srpna) vydal prohlášení o „nové denominaci“.

„Tato organizace byl sice založena některými členy anglikánské církve v Austrálii a její struktura odráží některé charakteristiky anglikánské diecéze, ale nemá žádný formální ani neformální vztah nebo spojení s anglikánskou církví v Austrálii,“ uvedl podle Religion News Service Smith v prohlášení. 

SOUVISEJÍCÍTěžiště globální církve se mění. Budoucnost třetí největší denominace je už napsaná

Glenn Davies, bývalý arcibiskup v Sydney, byl ve čtvrtek jmenován biskupem nové diecéze na konferenci Gafcon Australasia, na které se sešli konzervativní anglikáni z Austrálie, Nového Zélandu a jižního Pacifiku. Setkání se minulý týden konalo v australské Canberře.

„Je to v mnoha ohledech smutný den,“ řekl Davies listu The Guardian. „Kdyby vedení činilo pokání a vrátilo se zpět k učení Bible, nepotřebovali bychom diecézi Jižní kříž. Ukončil bych její činnost a vrátil se zpět,“ dodal. 

Tento rozkol je posledním z řady rozdělení církve kvůli inkluzi LGBT osob, které rozštěpily anglikánské denominace na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Spojených státech.

Diecéze Jižního kříže se podle svých internetových stránek považuje za „samostatnou a paralelní anglikánskou diecézi“, kterou spojuje spíše teologie než geografie. Počet kongregací v diecézi zůstává nejasný, ale skupina s působností v celé Austrálii na svých internetových stránkách slibuje, že se bude „držet biblického učení“, a doufá, že „vznikne mnoho nových anglikánských sborů“.

RNS v této souvislostí dále píše, že diecéze je vedlejším produktem GAFCONu – Global Anglican Future Conference – konzervativního hnutí v rámci denominace, které vzniklo v roce 2008 s cílem „zachovat a obnovit Bibli v srdci anglikánského společenství“, uvádí se na jeho internetových stránkách.

Vedoucí představitelé australské větve GAFCONu plánují založení konzervativní anglikánské diecéze přinejmenším od roku 2021 v reakci na nejasný postoj Anglikánské církve Austrálie k manželství osob stejného pohlaví.

V roce 2020 církev povolila duchovním žehnat civilním sňatkům osob stejného pohlaví. V květnu letošního roku na generální synodě Anglikánské církve Austrálie neprošel návrh oslavující stejnopohlavní manželství, získal však podporu téměř 40 % hlasujících. Biskupové na generální synodě také hlasovali proti prohlášení, které definuje manželství pouze jako svazek muže a ženy a odsuzuje žehnání manželství osob stejného pohlaví, ale schválili samostatnou rezoluci, která uznává, že manželské obřady denominace v současné době potvrzují manželství jako svazek ženy a muže.

Smith, primas Anglikánské církve Austrálie, uvedl, že je „matoucí“, že vedoucí představitelé diecéze Jižní kříž odcházejí vzhledem k tomu, že generální synoda potvrdila tradiční manželství a neuznala manželství osob stejného pohlaví. Přesto se členové nové diecéze zřejmě domnívají, že v odsouzení manželství osob stejného pohlaví nezašli dostatečně daleko, a tvrdí, že „většina biskupů“ na generální synodě „nebyla schopna podpořit tradiční biblické učení o manželství a sexuální etice“.

„Jsem přesvědčen, že anglikánská církev v Austrálii může najít způsob, jak zůstat pohromadě, s milostí odrážet velkou Boží lásku, a to vše při našich upřímnými rozdílech,“ napsal primas. „Oznámení z tohoto týdne činí dosažení tohoto cíle obtížnějším, ale ne nemožným.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. srpna 2022 Foto: ACNS News – Glenn Davies

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář