Anglikánský biskup z evangelikálního proudu přestoupil ke katolíkům

Biskup Michael Nazir-Ali, jedna z předních osobností anglikánského společenství, přijal katolickou víru. Podle týdeníku The Catholic Herald bude ještě tento měsíc vysvěcen na kněze v Ordinariátu Naší Paní z Walsinghamu pro bývalé anglikány. Vzhledem k tomu, že žije v manželství, bude nadále sloužit jako kněz.

Nazir-Ali pochází z Pákistánu. Jeho otec byl muslim, který konvertoval k anglikánství. Jako dítě navštěvoval katolickou školu v Karáčí. Po studiích na univerzitě v Cambridge se stal anglikánským pastorem a sloužil ve farnostech v Karáčí a Láhauru. V roce 1984 se stal biskupem v Raiwindu. Tehdejší primas anglikánského společenství ho však přeložil do Spojeného království, protože další služba v Pákistánu ohrožovala jeho život.

SOUVISEJÍCÍAnglikánský biskup se rozhodl přestoupit k římským katolíkům

V roce 1994 byl jmenován biskupem v Rochesteru a záhy se stal jednou z nejznámějších postav britského anglikanismu. Byl vůdčí osobností evangelikálního proudu v této denominaci. Důrazně se vyslovil na obranu života, manželství a rodiny. Podle listu The Catholic Herald byl před 20 lety považován za jednoho z hlavních kandidátů na canterburského arcibiskupa. Vzhledem ke svému původu byl rovněž předním odborníkem na islámskou problematiku. V roce 2009 odstoupil z biskupské služby a založil v Oxfordu centrum na podporu evangelikálního anglikanismu a dialogu s jinými náboženstvími.

Nazir-Ali je již čtvrtým anglikánským biskupem ve Velké Británii, který se za poslední dva roky rozhodl přestoupit do katolické církve. Jeho konverze je však považována za nejvýznamnější a nejdramatičtější od roku 1994, kdy londýnský anglikánský biskup Graham Leonard přijal katolickou víru. Předpokládá se, že Nazir-Ali svou službou posílí význam ordinariátu pro bývalé anglikány.  

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 16. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Michael Nazir-Ali

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář