(Anketa) Jak hodnotíte výsledky voleb?

Zjišťovali jsme, jak křesťané hodnotí výsledky voleb.

Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví

Letošní volby zjevně vyjádřily touhu po změně. Agresivní premiér ve střetu zájmů nechtěně sjednotil opozici a ztratil dominantní postavení ve sněmovně. Zmizela KSČM, která již dávno patřila na smetiště dějin a ČSSD doplatila na svého předsedu, který se mstil svému ministru Petříčkovi a také nevysvětlil svou zamýšlenou cestu do Ruska v době vrbětické kauzy. Za takové věci se u voličů platí a to se také stalo. Pět politických stran má nyní jedinečnou možnost vytvořit vládu, která by mohla sjednocovat roztříštěnou společnost a vytvořit koalici s jasným vztahem k EU a NATO a přitom střežit suverenitu naší země, dbát o sociální citlivost a změnit politickou kulturu. Doufám, že ani Hrad nemůže definitivně zabránit změně, kterou si většina národa přeje. Vysoká volební účast ukázala, že voličům směřování země není lhostejné a že jsou ochotni politikům vystavit účet. 

Pavel Hošek, religionista

Definitivní výsledek voleb jsem se dozvěděl v metru, z displeje chytrého telefonu. Vzápětí už jsem ho viděl rozmazaně, protože se odněkud začaly valit slzy a vůbec to nešlo zastavit. Pamatuju si, že takhle jsem brečel štěstím a vděčností při sametové revoluci v roce 1989. V těchto volbách šlo především o zastavení únosu státu. Bylo potřeba zastavit agrofertizaci České republiky. Zamezit obrovské a stále rostoucí kumulaci politické, mediální a ekonomické moci v rukou pana premiéra, navíc v mocenském tandemu s panem prezidentem. Tato kumulace byla vážnou hrozbou demokracii. Ministerstva stále více nahrávala premiérovi a místo zájmů českých občanů hájila zájmy Agrofertu. Karieristé loajální vládnoucí straně byli dosazováni na klíčové pozice, nepohodlní lidé odstraňováni, firmy zaklekávány, podezřelé kauzy zametány pod koberec. Vláda se opírala o podporu komunistů, populistů a extrémistů. Bylo by naprosto zhoubné, kdyby něco takového pokračovalo další volební období. Věřím, že výsledek voleb znamená, že lidé toho měli dost. Jsem rád, že některým podivným politickým formacím se nepodařilo dostat do parlamentu. Mám radost z toho, že komunisté jsou konečně z kola ven. Velmi mě těší, že někteří opravdoví křesťané, jako například Hayato Okamura, Benjamin Roll nebo Mikuláš Minář, svým ohromným nasazením a osobní angažovaností výrazně přispěli k ukončení dosavadního politického marasmu a k nastolení nového, nadějného počátku v české politice. Z Bible víme, že pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Letošní volby jsou pro mě úžasným ujištěním o tom, že tato odvěká moudrost stále platí. Díky Bohu.    

SOUVISEJÍCÍAnketa: Podle čeho by se křesťané měli rozhodovat při volbách?

Honza Heřmanský, koordinátor projektu HledámBoha.cz

Za sebe jsem opravdu rád za výsledek voleb a to, že mají většinu demokratické strany. Přineslo mi to zase trochu naděje do budoucnosti a do toho, že jsme snad trochu prokoukli populismus, který naši zemi z dlouhodobého hlediska úplně decimoval. Přeji SPOLU a PirSTAN úspěšné sestavení vlády.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Romuald Štěpán Rob, katolický kněz ve farnosti Karlovy Vary – Rybáře

Jako knězi mi nepřísluší hodnotit politická klání, ale mou povinností je hledět na každého člověka pohledem Krista, ať by byl z jakéhokoliv politického tábora. Jako člověk volám: “Sláva vítězům a čest poraženým”. A jako občan a celoživotní volič a podporovatel lidovců mám radost z dvojího: voliči poslali mimo parlament starou levici a výrazně omezili mladou levici (zisk pouhých 4 mandátů – Piráti). Myslím, že to svědčí o výrazné zralosti společnosti. Výsledek voleb bych nazval vítězstvím nikoho, nebo také remízou. Koalice SPOLU zvítězila o 6 desetinek, hnutí ANO má o mandát navíc oproti vítězi. Znamená to, že sice zabrala výzva ke změně, ale ne tolik, protože nám volební hesla programu antibabiš a výzvy ke změně neřekla nic o tom, kam se po změně vydáme společensky a hospodářsky. Vidíme totiž, že mapa světa je zcela geopoliticky i hospodářsky přepsána a změněna, než jak tomu bylo po listopadu 89. Nyní bude záležet na tom, jak skutečně pevné jsou předvolební koalice SPOLU a PirSTaN a jakou vizi společného dobra ČR mají, aby k němu mohli společnost doprovázet, nebo chcete-li vést během 4 let volebního období.

Miloš Poborský, ředitel Evangelikálního teologického semináře

Volební výsledek považuji za milé překvapení a dárek od Boha. Jsem s ním velice spokojen, lépe to snad ani dopadnout nemohlo. Jsem rád, že končí populistická éra uplácení voličů na úkor budoucnosti a také tandem Babiš – Zeman. Také jsem rád, že Piráti získali pouhé čtyři mandáty a vládu je možné případně sestavit i bez nich. Jejich progresivistická levicová ideologie je mi bytostně cizí. Za zásadní hodnotu v politice považuji charakter kandidátů, teprve pak odbornou erudici. Kdyby Starostové nebyli v koalici s Piráty, dal bych svůj hlas jim. Stejné dilema evidentně řešila řada voličů kroužkováním. Osobně jsem nakonec volil Spolu a kroužkoval kandidáty KDU-ČSL. Nová vládě přeji moudrost při hledání odpovědí na nesnadné otázky, schopnost vyvážených politických kompromisů, uctivou politickou kulturu a sociální citlivost. Nastupuje do nelehkého období. 

Alexandr Flek, biblista a překladatel

Volby dopadly až nečekaně dobře. Únos a privatizace státu jedním cynickým oligarchou končí. Po 32 letech od Sametové revoluce končí také komunisté. Sociální demokraté dostávají šanci na zásadní obrodu mimo parlament. Extremistická a xenofobní uskupení vyhořela, až na SPD, jejíž podpora ale oproti minulým volbám klesla. V čele pěti stran vznikající koalice stojí lidé slušní, vzdělaní, a navíc i věřící, což je oproti dosavadní garnituře obrovská změna. Sluší se za ni poděkovat zejména Milionu chvilek pro demokracii (– i zde jsou ve vedení věřící křesťané). Mrzí mě jen osud vykroužkovaných Pirátů, kteří se stali doslova obětním beránkem Babišovy dezinformační kampaně. Zásadní témata ochrany životního prostředí a důraz na sociální otázky tak nebudou ve Sněmovně a budoucí vládě příliš silně zastoupena. Také proto bude naším úkolem zůstat duchovně i občansky bdělí i po volbách a pokračovat v modlitbách i v konkrétní angažovanosti, kdekoli to bude potřeba.

Petr Kadlec, pracovní s mládeží a youtuber

Radost jak Nagano a pak ještě když Krpálek vyhrál podruhé zlatou. Nejsem moc vlastenecký typ. Moje vrcholná loajalita Kristovu království, ale přesto: Vděčnost že komunisti nejsou v PS. Že se nebudu stydět za svou vládu a nakonec, že bude ta vláda mírně konzervativní.

Petr Polách, kazatel Církve bratrské v Ostravě – Porubě

Opoziční strategie prezentovat tyto volby jako boj o svobodu a demokracii proti uzurpátorské oligarchizaci společnosti se nakonec ukázala jako úspěšná, ačkoliv je dle mého názoru v mnohém problematická. Výsledek voleb vytvořil situaci, kdy strany obou hlavních politických proudů dostaly šanci na nový začátek. Pravicové strany ho mohou realizovat skrze svoji vládní odpovědnost a levicové v mimosněmovním závětří. Bude zajímavé sledovat vývoj ve hnutí ANO a mezi Piráty. Děkuji všem, kteří se ocitli mezi poraženými a v uplynulém období naplňovali svůj politický mandát podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vítězům přeji moudrost, odvahu a vytrvalost v úsilí o politiku ve prospěch lidské důstojnosti!

Marek Bačo, Pastor a vedoucí mládeže, LifeChurch Praha (Církev Nová Naděje)

Volby skončily výsledkem, který jsem rozhodně nepředpokládal. Myslím, že nás čeká celá řada analýz, proč se tak stalo a novou vládu tady asi jen tak mít nebudeme, ale rád bych zde začal poděkováním všem sestrám a bratrům, kteří se modlili za volby a kteří k nim přišli. Díky Bohu za klidný průběh voleb. Pokusím se své hodnocení začít pozitivně:

1) Jsem rád, že k volbám přišlo více lidi než před čtyřmi lety. Přibylo více jak 300.000 voličů – a to je rozhodně dobrá zpráva.

2) Zároveň jsem rád, že se do poslanecké sněmovny také dostalo více žen než posledně. Myslím, že je to pořád málo, ale těší mě nastolený trend, který snad bude pokračovat.

3) V neposlední řadě nás snad může těšit, že komunistický pohrobek politické strany, jež zde ještě nedávno pronásledoval tisíce sester a bratří, je konečně mimo parlament.

4) Do parlamentu se nakonec nedostaly některé extremistické hlasy, které se nebály zaštiťovat křesťanskými hodnotami, byť se dle jejich činů, šíření strachu či nenávisti dalo vskutku pochybovat o tom, zda vůbec někdy Bibli držely v ruce.

Volby zároveň ukázaly, že překročení osobních animozit a důraz na spolupráci nakonec může nést překvapivé ovoce. Dnes je evidentní, že snaha a tlak zakladatelů občanské platformy Milionů Chvilek pro demokracii byla překvapivě úspěšná. Občanské kroužkování zároveň přineslo velké zisky Starostům a KDU – a obě strany nyní ponesou daleko větší odpovědnost. Pomalu snad také končí éra spojená s Andrejem Babišem a snad se nebudeme muset ve veřejném prostoru tolik zabývat kauzami jednoho muže, jakožto spíše skutečnými problémy, kterých je zde skutečně hodně. V současné ekonomické a celospolečenské situaci to nová vláda nebude mít jednoduché a jako vždy potřebuje modlitební podporu církve.

To nejdůležitější jsem si ale nechal na konec – Považuji za velmi důležité zdůraznit, že k tomuto výsledku jsme dospěli především tím, že propadl skoro milion hlasů (nejvíce od listopadu 1989) a je nutno si položit otázku, kdo bude zastupovat tyto lidi ve veřejné diskusi a v parlamentu. V dolní komoře také nebude prezentovaná klasická levicová politika (pokud nepočítáme hlasy, které vysálo ANO od svých koaličních partnerů – viz: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kam-se-presunuli-volici-babis-vyluxoval-sve-mozne-spojence-177494?fbclid=IwAR0oPzbD2bjvh76UkI45z0tRMrrRMP51NaDuhMM9DZD2ePq7zy5K1KvjzTo). Levicové strany za svou spolupráci se stranou miliardáře dostaly velmi hořkou pilulku. A nesmíme stále zapomínat na sílu marketingových slibů a sílu sdělení, kterým může lehce propadnou kdokoli. Teď nehovořím o tom, že ANO prakticky zopakovalo svůj výsledek z roku 2017, ale píšu zde o straně, kterou ještě před rokem nikdo neznal. Bývalému policistovi Robertu Šlachtovi utekla sněmovna o cca 20.000 hlasů. Stačilo tedy málo a měli bychom v parlamentu úplného nováčka, který by de facto rozhodoval o příští vládě.

Jako církev musíme být tedy stále citliví ve vnímání motivů a potřeb všech (ne)voličů. Naše dobrá zvěst se s žádnou novou vládou samozřejmě nemění. Naše mise je stále stejná a doufám, že si budeme nadále všímat zejména těch, kteří se nyní mohou cítit na okraji společnosti či bez zájmů o své potřeby.

Hana Pinknerová, spisovatelka

Mám radost, že zase vidíme pozitivní vzory. Dané slovo platí, i když se situace vyvinula jinak, než jsme čekali, a není to tak výhodné. Jednota je důležitější než osobní vítězství. Slušnost a charakter je něco cenného. Dovednost formulovat myšlenku, diskutovat o problémech, naslouchat druhým, přinášet shodu a pokoj, to všechno jsou věci, o nichž bychom si byli mohli myslet, že už neexistují. A hle, jsou tu lidé, kteří tak jednají, myslí, hovoří. Kéž se celá veřejná sféra opět posune díky těmto vzorům opět směrem ke slušnosti, spravedlnosti a poctivosti.

-red- Datum: 12. října 2021 Foto: kdu.cz – Petr Fiala

Tags: ,,,,,

11 Komentáře

 1. Sláva vítězům, čest poraženým.
  Volila jsem poražené.
  Přeji nové vládě moudrost Šalamounovu a pevné nervy.
  Oboje budou víc než potřebovat.

  Odpověď
 2. Volby dopadly velice dobře. Populista Babiš nevyhrál. Piráti totálně propadli. Vypadlo kupa zbytečných stran. Teď je ideální čas zformovat novou stranu ..jednotnou koalici pro vystoupení z EU a je třeba spechat…nové volby budou co nevidět.

  Odpověď
 3. Překvapuje mě, Pavle, že jako profesor, který by měl být zvyklý studovat problematiku komplexně tak, jako Bibli, nestuduješ vše, co lze v dnešní technologické době nalézt. Ano, mám na mysli ověřovat si informace také z dezinformačních webů, kde jsou nejen smyšlenky, ale také odkazy na oficiální weby, které tyto „dezinformace“ potvrzují. A pokud budeš opravdu dobře studovat, tak zjistíš, že je vše poněkud jinak. A pokud to víš, přestaň lidem lhát. Pán Ti žehnej a otevř oči. To platí samozřejmě pro všechny.

  Odpověď
  • Pokud jsem míněn já, opravdu netuším, o čem je řeč. Ani kdo jsi, milý Petře W. Boží požehnání Ti samozřejmě přeju taky.

   Odpověď
   • …reakce na tvou radost z prohry Babiše. Žel je to jediná radost, kterou mám také. Jinak se obávám, že jsme jako křesťané prohráli na celé čáře, protože volbou SPOLUviníků, kteří svým hlasováním o různých zákonech dovedli tuhle republiku k bídě, se vůbec nic nevyřešilo. A překvapuje mě, že to převážná většina křesťanů nevidí nebo se o tom bojí mluvit, což je další prohra.

    Odpověď
 4. Všichni účastníci ankety byli výsledkem voleb vícenebo méně potěšeni. Výjimkou je kněz Romuald Štěpán Rob, poradce kardinála Dominika Duky. To není tak velkým překvapením. Řekl bych, že Duka změně, kterou volby přinesly, moc nepřál. Svědčí o tom podpora Haně Lipovské, která kandidovala pod hlavičkou ničitele řečnického pultu Lubomíra Volného. Lipovskou obhajovali oba dva, Rob i Duka, jak plyne z následujících odkazů:

  https://manipulatori.cz/rada-ct-a-manipulativni-dominikan-romuald-stepan-rob/

  https://manipulatori.cz/kardinal-duka-haji-hanu-lipovskou-falesnymi-argumenty/

  Odpověď
 5. Výsledek voleb je velmi nadějný. Je jisté, že nám vláda neodepře třetí a čtvrtou dávku vakcín a že nebude nikterak benevolentní k odpíračům, kteří preferují vlastní bezpečnost a domnělé zdraví svých rodin před blahem celé společnosti Rovněž je jistě potěšitelné, že zmizí separatistické tendence ve jménu státní suverenity a budeme těsněji semknuti s EU a přejímat její legislativu. Také snad už dostojíme svým závazkům a přejmeme svůj podíl migrantů. A nakonec budeme zachráněni před přehřátím planety uzavřením automobilového průmyslu a rušením uhelných a atomových elektráren. To je jistě nezpochybnitelný a všemi dobrými křesťany oceňovaný přínos. Nicméně negativem je, že není jisté, zda vláda nebude odpírat stejná práva, jako to manželské, homosexuálním párům. Také tisíce lidí zůstanou uvězněni ve vykonstruovaném stereotypu svého pohlaví. Snad jako křesťané budeme nápomocni k odstranění i těchto posledních dvou forem diskriminace. Kdyby ovšem zvítězilo SPD nebo Trikolóra, byl by konec i těm prvním dobrům.

  Odpověď
  • Pravda, můžeme se časem těšit, že i pedofilové budou mít konečně svá práva, protože dle mého názoru, za to nemůžou tak, jako zoofilové, kteří si konečně budou moci bezstarostně chytit sousedovic kocoura a budovat s ním vážný trvalý vztah. Zakážou nám topit dřevem, plynem a daně i energie budou tak drahé, že budeme rádi, když se konečně zbavíme svých břemen – domovů, aut, protože nebudeme mít na jejich provoz a údržbu a budeme velebit pány, kteří nám postaví bezúdržbové kóje, ve kterých budeme moci konečně bezstarostně bydlet, ideálně zdarma – pouze za odvedenou práci, protože peníze jsou kořenem všeho zla. Bratři, těmito volbami jsme udělali velký krok vpřed a doufám, že se již brzy dočkáme zrušení hotovosti a vše bude probíhat pouze bezhotovostně a když nám rodiče dají nějaké peníze, tak o tom bude záznam na bankovním účtu a budeme jásat, když nám z nich strhnou příslušnou daň pro globální blaho. Můžeme doufat, že nám přibydou také daně za to, že dýcháme vzduch, bez všech možných i nemožných emisí a začneme konečně žít zdravě a budeme do práce chodit pěšky, jako za starých dobrých časů. Budu se těšit, že budeme mít více užitečných papírových výrobků – nejen brčka a uchošťoury, jistě se možná časem dočkáme také papírových lžiček, nožů a vidliček. Nevím sice jaké pojivo používají, ale jistě je vše řádně certifikováno. Papíru je sice v současné době celkem málo, ale to se vyřeší velkou poptávkou a zakazník bude mít radost z každého kousku a ještě za něj rád zaplatí. Ale radujte se bratři a sestry, vše nepříjemné je pro něco dobré – bude dostatek respirátorů, roušek, testů a bude zajištěn dostatek práce pro všechny, aby to všechno mohli sbírat na ulicích a lovit z řek, moří a oceánů, namísto neekologické ropy – hurá. Je skvělé, že křesťané dali jasně najevo, že největším vítězstvím letošních voleb, je prohra Babiše o zanedbatelné procento, bez jakéhokoliv výrazného dopadu na jeho život. Shrnuto, podtrženo – za všech okolností děkujte Pánu, poslouchejte vládu a modlete se za jejich moudrost, aby nás k té sodo….moře dovedli co nejdřív – mám velkou naději.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář