Anketa k volbám na Slovensku 

Ptali jsme se křesťanů, podle jakých kritérii si budou vybírat preferovanou politickou stranu. 

Benjamin Uhrin, předseda Rady Bratrské jednoty baptistů

Stanovení jasných kritérií není snadné. Podstatné je, abychom nevkládali naděje do lidí a neočekávali, že nám politici dají to, co nám dát nemohou. Věřím, že křesťan by měl volit stranu nebo konkrétní představitele, aby mohl s čistým svědomím vědět, že udělali maximum pro spravedlnost a odpovědné řízení naší země.

Dobrý kandidát by měl být kombinací odborných znalostí, charakteru a politického talentu. Pokud jeden z nich chybí, bude výsledek sporný. Je také velmi důležité, abychom nevolili na základě přesvědčivých projevů, tiskových zpráv nebo předvolební kampaně. Důležitější než emoce je podívat se na dosavadní život a práci kandidáta nebo dokonce strany.

Vyloučil bych strany, které se otevřeně hlásí k hodnotám a ideologiím neslučitelným s židovsko-křesťanskými základy naší civilizace. A také bych vyloučil strany, které v průběhu let svého působení ve vládě tolerovaly a kryly masivní korupci. Jednoznačná podpora demokratického systému a důsledná zahraničněpolitická orientace (NATO a EU) jsou dalšími, pomocnými kritérii…

Milan Mitana, kazatel Církve bratrské 

Rozhoduji se především na základě dlouhodobého sledování naší politické scény. Rozhodně nebudu volit fašisty, komunisty, pseudonacionalisty a stranu Róberta Fica, která již dokázala Slovensko ekonomicky i morálně zdevastovat. Budu volit slušnost v politice, která se odráží i ve způsobu vedení volební kampaně. V hodnotových otázkách jsem konzervativec, v zahraniční politice musí být jasná orientace na EU a NATO a v ekonomické oblasti preferuji středopravici.

SOUVISEJÍCÍRozhovor s Branislavom Škripekom a Martinom Štukom 

Karin Miháľová, spolupracovnice organizace ICEJ

Charakter kandidátů a hodnotová orientace programu strany.

Peter Lipták, člen katolického společenství z Košic 

Na Facebooku jsem zachytil tuto výzvu: „NEVOLTE NIKOHO, KDO ZABÍJÍ KŘESŤANSKÉ HODNOTY!“. (P. Maroš Kuffa). Přestože jsem nedávno kritizoval politické výroky tohoto známého kněze, v tomto jednom citátu s ním plně souhlasím. CO JSOU TEDY SKUTEČNÉ KŘESŤANSKÉ HODNOTY? Kristova odpověď zní: „Učiteli, které přikázání v Zákoně je největší? Řekl mu: „Jaké je to přikázání? „Miluj Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí. To je největší a první přikázání. Druhé je mu podobné: Milovat budeš bližního svého jako sebe samého! Na těchto dvou přikázáních spočívá celý Zákon a Proroci.“ (Mt 22,36-40). Prvním kritériem tedy je, aby člověk, kterého kroužkuji, především sám žil křesťanskými hodnotami.

Druhým kritériem je zastánce demokratických principů (tj. ne extremista) a třetím je prozápadní orientace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

2 Komentáře

 1. Volby na Slovensku dopadly hrozně! Čekal jsem, že zde vyjde tklivý angažovaný komentář, ale zatím se neobjevil (možná se čeká, jak se zachovají slovenští lidovci, kteří jistě budou chtít vládnout), a tak reaguji zde. Pokud Fico sestaví vládu, pak hrozí, že:

  1. Na Slovensku zůstane mnoho nesezdaných mužů s muži a žen s ženami, a mnoho mužů zůstane uvězněno v těle mužů a naopak.
  2. Nelegální migrace bude zřejmě trestána, nevzniknou NoGo zóny a naředění národa občany se správnou volební preferencí zůstane jen iluzi.
  3. Bude ohroženo pokračování války na Ukrajině a umírání tisíců dalších Ukrajinců.
  4. Hrozí přehřátí Zeměkoule, jelikož n(r)acionální vláda může preferovat nezmrznutí svých občanů před záchranou Zelené planety.
  5. Bude ohrožena potratová politika a eutanazie, a rodičům i dětem bude zamezeno zvolit smrt těch druhých.
  6. Je dokonce možné, že bude oslabena cenzura nesprávných názorů, resp. eliminace dezinformací.

  Existuje proto několik možností: Vyhlásit Slovensku válu a svrhnout Ficův zločinný režim. Apelovat na své vlády, aby poskytly Slovensku nezištnou internacionální pomoc a zabránily zde kontrarevoluci progresivismu. Žádat, aby již jednou provždy byl v EU odstraněn fašismus (o nacismu raději nyní negativně nemluvit), spočívající v možnosti hloupých a nevzdělaných občanů volit, koho uznají za vhodné, aniž by se ohlíželi na zájmy nadnárodních korporací a EU. V každém případě je minimálně třeba vytrvale poučovat slovenské bratry, jak by měli volit.

  Osobně se ovšem obávám, že za vše mohou posty a modlitby fundamentalistů, kteří se nijak netajili, že se nasadili, aby progresivní liberalismus na Slovensku skončil. Proto bude nezbytné vyhlásit i boj jejich Bohu a porazit jej.

  Odpověď
 2. Volby dopadly dle očekávání. Zatím zde asi nevyšel žádný komentář protože liberalisté očekávají poslední možnost a to je ta, že se Ficovi nepodaří sestavit vláda… což by ho paradoxně posílilo a vysál by HLAS jako ANO CSSD u nás.
  Zajímavější je ovšem situace v USA, kde republikáni zablokovali peníze pro Ukrajinu. V samotné USA rapidně klesá podpora pro dotování Ukrajinského režimu a vzhledem k bližícím se prezidentským volbám lze očekávat, že podpora bude ještě menší. Elon Musk taky už ví o co go… palec nahoru. Má dost financí na to aby ponechal sít X svobodnou a má za sebou i 5 článek ústavy USA.
  Jinak každý inteligentní člověk ví, že Ukrajina vyhrát nemůže a to z jednoduchého důvodu, nemá jaderné zbraně. A pokud by se náhodou Ukrajině podařilo s podporou NATO atd uspět v ofenzívě tak nás čeká to co čekalo ve druhé světové Japonsko. Rusko porazit nejde, protože má jaderné zbraně a ano kdo by nevěděl…přesně od toho jaderné zbraně jsou.
  Přesto, že současný průběh války ukazuje budoucí trendy v armádě a to tedy „drony“ naše hloupá armáda nakupuje předražené stíhačky namísto toho aby se zaměřila na moderní dronovou armádu a za ty miliardy by opravdu byla. Tyhle stíhačky zničí pár laciných dronů, které jdou řádově koupit za pár tisícovek dolarů.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář