ANSA: Zelenskyj asi brzy navštíví Řím, setká se s Meloniovou i papežem

Řím – Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj by mohl brzy navštívit Řím a setkat se s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou i s papežem Františkem, informovala s odkazem na neoficiální zdroje italská tisková agentura ANSA. Zároveň napsala, že podle zdrojů z Vatikánu „je možné“, že papež se setká se Zelenským v sobotu. Rovněž agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že s papežem se Zelenskyj sejde v sobotu. Italská vláda ani Vatikán informaci nepotvrdily.

Podle dřívějších zpráv německých médií má Zelenskyj přicestovat v sobotu do Berlína, kde se o den později setká mimo jiné s kancléřem Olafem Scholzem. V německých Cáchách má pak ukrajinský prezident převzít Cenu Karla Velikého.

SOUVISEJÍCÍ Zelenskyj pozastavil občanství 13 duchovním Ukrajinské pravoslavné církve

S Meloniovou se Zelenskyj sešel letos v únoru v Kyjevě.

V Římě byl koncem dubna ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který jednal s italskou premiérkou. Ve Vatikánu rovněž hovořil s papežem Františkem, jehož znovu pozval na návštěvu Ukrajiny. Papež loni několik pozvání ukrajinské vlády k návštěvě odmítl. V médiích to vysvětloval tím, že se chce setkat také s ruskou stranou v rámci zprostředkování příměří. Už loni v březnu papež nabídl jednání přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale neúspěšně.

Minulý týden se papež ve Vatikánu na závěr generální audience krátce setkal s dvojkou ruské pravoslavné církve metropolitou Antonijem, který má na moskevském patriarchátu na starosti mezinárodní vztahy. Několik dní předtím cestou z návštěvy Maďarska papež bez dalších podrobností sdělil, že Vatikán je zapojen „do mírové mise“. Novinářům v letadle papež také řekl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, které tam Moskva podle Kyjeva unesla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Volodymyr Zelenskyj

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář