Archeologové objevili v Izraeli 1500 let starý nápis Ježíš, narozený z Marie

Archeologové objevili v severním Izraeli 1500 let starý nápis „Kristus, narozený z Marie“.

Nápis byl vytesán v řečtině a původně byl součástí textu ve vstupní haly do byzantského kostela. Brána pochází z konce pátého století našeho letopočtu. Kámen s nápisem byl použit ve zdech budovy z byzantského nebo raně islámského období, kterou nyní vykopává Izraelský památkový úřad (IAA).

SOUVISEJÍCÍArcheologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály

Archeologové objevili v budově dvě místnosti, obě s mozaikovou podlahou s geometrickým vzorem. Vykopávky probíhají v údolí Jezreel před výstavbou nové silnice.

Odkrytý nápis zní v plném rozsahu: „Kristus zrozený z Marie. Toto dílo bohabojného a nejzbožnějšího biskupa [Theodo]sia a ubohého Th[omase] bylo vybudováno od základů – -. Kdo vstoupí, ať se za ně modlí. “ Podle Christian Today informuje, že Theodisius byl oblastním arcibiskupem.

Doktorka Leah Di-Segni z Ústavu archeologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, která text rozluštila, uvedla, že jde o zasvěcující nápis, který by byl vyryt při budování základů kostela.

Slova „Kristus zrozený z Marie“ byla běžná v nápisech a dokumentech z té doby a byla určena k ochraně návštěvníků kostela.   „Nápis zdraví ty, kteří vstoupí, a žehná jim. Je tedy jasné, že budova je kostel, a ne klášter: kostely vítaly věřící u svého vchodu, zatímco kláštery to nedělaly,“ řekla.

Walid Atrash z Izraelského památkového úřadu řekl: „Toto je první důkaz existence byzantské církve v této oblasti a přidává se k dalším nálezům dosvědčujícím činnost křesťanů, kteří zde žili.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. ledna 2022 Foto: Izraelský památkový úřad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář