Arcibiskup Graubner: Návštěva papeže Františka v ČR teď není reálná

Olomouc – Návštěva papeže Františka v České republice není v současné době reálná a to i s ohledem na papežův současný zdravotní stav. ČTK to řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který od 2. července nastupuje na post pražského arcibiskupa. Papeže pozval k návštěvě České republiky premiér Petr Fiala na začátku června při návštěvě Vatikánu. Návštěvu papeže zažila Česká republika naposledy před 13 lety, arcibiskup Graubner však poukázal na to, že od roku 1989 byla touto návštěvou naopak poctěna čtyřikrát, což bylo v porovnání s ostatními zeměmi výjimečné.

„Vím, že tímto výrokem asi někoho zklamu, ale já si myslím, že ta návštěva teď není reálná. Vidíme, jak se papež těžko pohybuje. Myslím si, že i s jeho zaměřením, když mu to zdraví dovolí, tak pojede spíše do zemí, kde jsou daleko těžší situace a větší konflikty, než je střední Evropa. Nemyslím nyní jen Českou republiku, on má úhel pohledu trochu jiný než my. Takže já s tím nepočítám, že by tento papež k nám ještě přišel,“ řekl dnes v rozhovoru pro ČTK arcibiskup Jan Graubner.

SOUVISEJÍCÍGraubner je připraven pozici pražského arcibiskupa vykonávat několik let

Olomoucký arcibiskup zažil návštěvu papeže před 27 lety přímo ve své olomoucké arcidiecézi, kdy do Olomouce a na Svatý Kopeček přijel papež Jan Pavel II. Otázku ohledně možné návštěvy současného papeže v ČR mu ČTK položila v souvislosti s jeho nástupem do funkce pražského arcibiskupa, kde na začátku července vystřídá na základě rozhodnutí papeže Františka kardinála Dominika Duku. „Když se na to dívám trochu papežovýma očima, které vidí celý svět a ne jen ten náš rybníček, tak myslím, že není reálné s tím počítat,“ doplnil Graubner.

O návštěvu papeže v ČR usilují čeští politici dlouhodobě, naposledy toto pozvání zaznělo 9. června, kdy premiér Fiala navštívil Apoštolský palác a s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu. Papeže Fiala pozval k návštěvě České republiky a novinářům po audienci řekl, že ačkoliv je podle něj na reakci Vatikánu ještě brzy, věří, že František přijede, pokud mu to dovolí zdravotní stav a bude k tomu mít příležitost.

Od pádu železné opony zažila ČR návštěvu papežů čtyřikrát. V roce 1990 sem zavítal na pozvání prezidenta Václava Havla papež Jan Pavel II, navštívil tehdy Prahu, Velehrad a Bratislavu. O pět let později přijel do ČR podruhé, kdy navštívil Prahu a Olomouc – 21. května 1995 během slavnostní kanonizační bohoslužby na letišti v Olomouci-Neředíně prohlásil za svaté Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka. Papež Jan Pavel II. přijel do České republiky také v roce 1997, kromě Prahy zavítal také do Hradce Králové. Důvodem jeho návštěvy tehdy bylo tisící výročí mučednické smrti sv. Vojtěcha. Naposledy zažila ČR návštěvu papeže 26. září 2009, kdy do Česka dorazil papež Benedikt XVI. Při své třídenní návštěvě jel do Prahy, Brna a Staré Boleslavi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Graubner

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář