Graubner je připraven pozici pražského arcibiskupa vykonávat několik let

Praha – Jan Graubner, kterého v pátek papež František jmenoval novým pražským arcibiskupem, je připraven tuto pozici vykonávat několik let. Řekl to na tiskové konferenci s odkazem na svůj rozhovor se zástupcem Vatikánu, který ho s rozhodnutím papeže seznámil a s několikaletým mandátem Graubnera také souhlasil.

„Když to bude měně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde,“ řekl Graubner. Novému pražskému arcibiskupovi letos bude 74 let, a příští rok bude tedy ve věku, kdy církevní hodnostáři své funkce opouštějí.

SOUVISEJÍCÍVatikán vybral Graubnera, protože už cítil potřebu vyměnit Duku, míní teolog

Dosavadní olomoucký arcibiskup Graubner řekl, že jmenování pro něj bylo velkým překvapením. Na dotaz, zda lze po jeho jmenování čekat změny v tuzemské církvi, zmínil další očekávané výměny na pozicích některých biskupů včetně nového arcibiskupa olomouckého. „Vidíme, že dnes je jakýsi trend v Římě, že se s tím nespěchá, jsou to změny, které dříve či později přijdou,“ uvedl. Nástupce kardinála Duky se hledal několik let, svoji abdikaci podal v roce 2018.

Graubner také řekl, že první rozhovor o tom, že by měl být pražským arcibiskupem, s ním vatikánský kardinál prefekt vedl minulé pondělí. Dostal poté prý čas na rozmyšlenou a na modlitby, během té doby vzpomínal na své onemocnění covidem-19. Tehdy si slíbil, že pokud zůstane naživu, nebude už nic dělat pro sebe. „Teď jsem si to vybavil, jak jsem si to nalajnoval a jak jsem to slíbil,“ řekl. Po dvou dnech se dozvěděl, že papež František s návrhem na jeho jmenování souhlasí. „Je-li to vůle papeže, říkám ano,“ odpověděl prý Graubner v dalším rozhovoru se zástupcem Vatikánu.

Graubner se pátečním dnem stává diecézním administrátorem olomouckým až do převzetí vedení pražské arcidiecéze. Pokračuje také ve funkci předsedy České biskupské konference. Uvedením na svatovojtěšský stolec, jak se pozici pražského arcibiskupa také říká, se 2. července stane 37. pražským arcibiskupem a 25. primasem českým.

Duka se stává emeritním pražským arcibiskupem a nadále zůstává kardinálem, může tedy volit papeže. Toto právo mu zůstává do 80 let věku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář