Arcibiskup jako šiřitel konspiračních teorií. Slovenská policie se důrazně ohradila vůči slovům Jana Orosche 

Trnavský arcibiskup Jan Orosch rozeslal ve své diecézi oběžník s manipulativními a lživými informacemi o dvou mladých mužích zavražděných před bratislavským barem Tepláreň. 

Vůči slovům katolického kněze, který nahradil oblíbeného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, se ohradila na svém facebookovém profilu slovenská policie. Upozorňuje, že představitel církve se manipulativně vyjadřuje o teroristickém činu na Zámecké ulici. Místo toho, aby se snažil lidi spojovat a uklidňoval situaci, se stává šiřitelem nenávisti.  

SOUVISEJÍCÍDo Trnavy přicházejí kritici papeže, arcibiskup Orosch to odmítl komentovat

„Policie se důrazně ohrazuje proti oběžníku, který jeho autor, trnavský arcibiskup Jan Orosch, rozeslal kněžím ve své arcidiecézi. Dopis obsahuje pasáže, které hrubě manipulují s fakty o teroristickém útoku v Zámecké ulici, stigmatizují dvě nevinné oběti a popírají samotnou křesťanskou víru, jejímž je arcibiskup oficiálním představitelem,“ napsala v pátek večer na sociální síti policie. 

Podle policie se Orosch chová jako zkušený manipulátor, když ve svém textu klade sugestivní otázky týkající se zavražděných osob. „Arcibiskup Jan Orosch se v oběžníku zamýšlí, zda byly obě oběti „nevinné“, zda nepožily drogy nebo zda nebylo místo činu předmětem razie spojené s drogami. Arcibiskup uvádí výše uvedené jako tázací věty, což je standardní technika manipulátorů, kteří tímto způsobem za otazníky skrývají své skutečné myšlenky,“ napsala policie na adresu arcibiskupa, který v roce 2019 pozval do své diecéze kardinála Raymonda Burkeho. Americký klerik se proslavil svými názory na Covid-19. Patří také mezi kritiky papeže Františka. 

Slova katolického kněze podle policie uráží nejen památku dvou osob, ale také práci vyšetřovatelů a stávají se součástí nenávisti a rostoucí agresivity ve společnosti. „Místo aby svou autoritou, kterou by jako arcibiskup měl u věřících mít, spojoval a uklidňoval, rozděluje společnost manipulativními otázkami založenými na lži,“ uzavírá ve svém textu slovenská policie.

Ján Orosch se mediálně proslavil hlavně svým kritickým kázáním při prezidentských volbách na adresu Zuzany Čaputové. „Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. listopadu 2022 Foto: Wikipedie – Ján Orosch

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář