Arcibiskup Ševčuk: Obáváme se invaze

Ukrajinci jsou vděční papeži Františkovi za blízkost, kterou jim projevil v situaci rostoucí hrozby ruské invaze – říká arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, nejvyšší představitel ukrajinské řeckokatolické církve a zároveň předseda ukrajinské Rady církví a náboženských organizací. 

V neděli na Náměstí sv. Petra papež František prosil o modlitbu za Ukrajinu. Řekl, že je znepokojen porušováním klidu zbraní a zvýšením vojenských čiností na východě země. „Prosím a naléhavě žádám, aby se předešlo eskalaci napětí a naopak se přistoupilo ke gestům, která by byla s to posílit vzájemnou důvěru a usnadnit tolik nezbytné a vytoužené smíření a mír“ – apeloval v neděli papež.

SouvisejícíPapež prosí o modlitbu za Ukrajinu

Arcibiskup Ševčuk poděkoval prostřednictvím Vatikánského radia za tuto podporu. Zdůraznil, že Ukrajince se dnes obávají nejen obnovení bojů v pohraničí, ale také invaze ruského vojska za situace komplikované pandemií.

„Klid zbraní trval téměř rok. Nyní dochází k jeho narušování. Dochází k ostřelování a vojenským střetům na východě Ukrajiny, na linii rozdělující ukrajinské území okupované ruským vojskem a zbytek území kontrolovaného ukrajinskou vládou. Je to tragédie, doufali jsme, že se podaří zadržet válku a nalézt politické nebo diplomatické řešení tohoto konfliktu. Všichni vědí, že v této situaci neexistuje vojenské řešení. Vidíme ovšem, že klid zbraní končí, střety nabývají na intezitě, každý den umírají ukrajinští vojáci a každý den dochází k zásahům civilistů. Velmi nás to rmoutí. Je tu však ještě další důvod k obavám. Ukrajinci se obávají velmi silné koncentrace ruských vojsk podél ukrajinské hranice. Veřejné zdroje, naše deníky mluví již o více než stovce tisíc ruských vojáků a referují, že jejich počet stále roste. Je to rozhodně největší koncentrace ruských vojsk od roku 2014. Obáváme se otevřené invaze této armády na ukrajinské území. To by drasticky zněnilo situaci. Otevřely by se nové fronty bojů, došlo by k okupaci nových území, zahynuly by tisíce lidí.“

Podle arcibiskup Ševčuka je hrozba invaze o to tragičtější, že za dva týdny budou jak pravoslavní tak i řeckokatolíci na Ukrajině a v Rusku slavit Velikonoce. Doufáme, že chrámové zvony a naše velikonční zpěvy převáží nad hlukem zbraní, dodal nejvyšší představitel řeckokatolické církve spolu s naléhavou prosbou, aby se všichni modlili za mír na Ukrajině.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 22. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář