Arcibiskup Stojan má sochu v rodném Beňově

Beňov – Olomoucký arcibiskup, poslanec a senátor Antonín Cyril Stojan má v rodném Beňově na Přerovsku sochu v životní velikosti. Obec ji získala darem. Při dnešní slavnostní mši ke 100. výročí arcibiskupova úmrtí jí požehnal administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík. Socha, jejímž autorem je sochař a restaurátor Jan Kozel, je zatím umístěna v kostele sv. Františka z Assisi, po výrobě soklu bude přemístěna na palouček mezi kostelem a farou. Sté výročí arcibiskupova úmrtí si dnes v Beňově připomněli lidé z širokého okolí.

Sochu vytvořil Jan Kozel podle předlohy olomouckého sochaře a štukatéra Josefa Hladíka z 30. let minulého století. „Jde o plastiku, která je umístěna ve zdejším muzeu. Hladík byl mou inspirací,“ řekl dnes novinářům pětasedmdesátiletý Jan Kozel. Uvedl, že pochází z Bystřice pod Hostýnem. „Na Hostýně se arcibiskup Stojan velice pozitivně zapsal při renovaci kostela. Důvodem této práce bylo také jeho letošní výročí,“ doplnil Kozel.

SOUVISEJÍCÍCyrilometodějské slavnosti ve Velehradu připomenou arcibiskupa A. C. Stojana

O umístění nové sochy rozhodovali i obyvatelé v anketě. „Dělali jsme kvůli převzetí sochy anketu mezi obyvateli, kde jsme řešili i její umístění. Téměř všichni si přáli, aby byla umístěna na paloučku mezi kostelem a farou. Zastupitelé následně dar přijali,“ řekl dnes ČTK starosta Beňova Ivo Pitner. Dvoumetrovou sochu o hmotnosti zhruba půl tuny přemístili místní do kostela v pátek. Obdivovat ji tak dnes mohli lidé poprvé. 

Odkaz arcibiskupa a slavného beňovského rodáka si dnes připomněli lidé i slavnostní mší. Symbolicky se tak stalo v místě, kde Stojan v roce 1876 sloužil svou první mši. Biskup Nuzík dnes vyzdvihl jeho odkaz a poděkoval jeho rodišti za jeho život. Beňovští si odkaz svého rodáka připomínají také muzeem umístěným v budově fary a rovněž Stojanovou lípou. Více než 140 let stará lípa získala v roce 2007 titul Strom roku.

Antonín Cyril Stojan, který žil na přelomu 19. a 20. století, byl desátým olomouckým arcibiskupem. Narodil se v Beňově v roce 1851 a zemřel 29. září 1923 v Olomouci. Je považován za obnovitele Svatého Hostýna a sbližovatele západních a východních křesťanů. Dokázal rovněž úspěšně spojit kněžské povolání s profesí politika. Působil v Katolicko-národní straně na Moravě, za kterou byl v roce 1897 zvolen do poslanecké sněmovny říšské rady. Několikrát se zúčastnil i jednání moravského zemského sněmu. V politické činnosti pokračoval Stojan i po vzniku Československé republiky. V březnu 1921 ho papež Benedikt XV. jmenoval olomouckým arcibiskupem. V roce 1987 předali zástupci olomoucké arcidiecéze v Římě doklady podpírající žádost o Stojanovo blahořečení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Stojan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář