Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradu připomenou arcibiskupa A. C. Stojana

Zlín – Letošní cyrilometodějské slavnosti ve Velehradu na Uherskohradišťsku připomenou sto let od úmrtí olomouckého arcibiskupa a politika Antonína Cyrila Stojana (1851 až 1923). Novinářům to dnes ve Zlíně řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Akce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, slavnosti se konají tradičně 4. a 5. července a připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Běžně se jich účastní kolem 30.000 lidí.

Stojana připomene výstava i autorské čtení herce Igora Bareše. „Tradiční hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica uvede ve světové premiéře píseň, která je věnovaná Stojanovi. V královské kapli velehradské baziliky bude instalováno dílo Stojanovo otcovské srdce, které vytvořil sochař Otmar Oliva. Při národní pouti ponesou dary zástupci obcí a měst, které jsou se Stojanem spjaté, kde působil,“ uvedl Kořenek.

SOUVISEJÍCÍPříbor si připomene osobnost arcibiskupa Stojana, chystá se i odhalení sochy

Stojan stavěl kostely, zakládal knihovny, pomáhal hasičům, organizoval poutě, je považován za obnovitele Svatého Hostýna, sbližovatele západních a východních křesťanů i organizátora velehradských sjezdů. Byl také aktivním politikem, poslancem a senátorem. Nazývaný byl „tatíček Stojan“.

Dny lidí dobré vůle nabídnou řadu programů, například Mladí fandí Velehradu, program pro děti, tradiční součástí je i setkání vozíčkářů, kterých na Velehrad přijede asi 120. Připraveny jsou výstavy, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop, soutěž ve fotbalových dovednostech či ruční přepisování Bible. Svou činnost bude prezentovat Charita. Slavnosti formálně začnou v úterý odpoledne ve velehradské bazilice Modlitbou za vlast, na jejíž organizaci se podílí armáda. V předvečer státního svátku připomínajícího slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje bude benefiční koncert Večer lidí dobré vůle.

Slavnosti vyvrcholí ve středu 5. července národní poutí, na nádvoří před bazilikou bude slavnostní mše svatá. „Hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, kazatelem administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík,“ uvedl Kořenek. Papežský nuncius zastupuje v Česku Vatikán. Nebude chybět setkání krojovaných účastníků, své zástupce v krojích vyšle deset krajů, také setkání dechových hudeb, na místě bude stovka hudebníků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Stojan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář