Příbor si připomene osobnost arcibiskupa Stojana, chystá se i odhalení sochy

Příbor – V Příboře na Novojičínsku v sobotu odhalí dřevěnou sochu olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Autorem díla v životní velikosti je řezbář Pavel Dlabal. Letošní sté výročí smrti arcibiskupa připomene v ulicích města i venkovní hra pro rodiny, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

Mluvčí připomněl, že Stojan ve městě studoval a také tam dlouho působil jako kaplan. Setkání spojené s odhalením sochy začne v 09:30 u farního kostela Narození Panny Marie. „Socha z dílny řezbáře Pavla Dlabala měří na výšku přes dva metry. Zaručeně upoutá pozornost a kolemjdoucí přiměje přečíst si o této postavě více. Právě to je náš hlavní úkol, chceme vzbudit povědomí o arcibiskupu Stojanovi, který je dokonce čestným občanem města Příbor, mnoho lidí o něm ale skoro nic neví,“ uvedl předseda spolku Obnova života památek a tradic Stanislav Štefek.

SOUVISEJÍCÍArcibiskupském paláci se otevřela výstava o arcibiskupovi Matochovi

Organizátoři ve spolupráci s radnicí naplánovali odhalení sochy na sobotu, kdy se město připojuje k oslavě Dne historických měst a sídel. „Na ceremoniál u sochy naváže vernisáž výstavy o arcibiskupu Stojanovi, která bude v kostele Narození Panny Marie přístupná až do 7. května. Zájemci si ji budou moct prohlédnout v příštích týdnech po každé bohoslužbě a zejména o víkendech,“ uvedl Elbel. Od 10:40 pak bude v refektáři příborského piaristického kláštera připravena přednáška Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd ČR.

S osobností arcibiskupa se zájemci budou moci seznámit také prostřednictvím rodinné hry. „Rozhodně není nachystaná pouze pro děti, i dospělí se mnoho dozvědí. V Městské památkové zóně jsme připravili devět stanovišť na místech, která jsou s arcibiskupem spojená. Na příchozí čekají vždycky dva úkoly, ze kterých soutěžícím vyjde Stojanovo životní motto,“ uvedl Štefek. Hrací kartu si lze vyzvednout v Městském informačním centru nebo v rodném domě Sigmunda Freuda. Tam si také účastníci s vyluštěnou tajenkou mohou vyzvednout drobnou odměnu za splnění hry. V plánu je také verze pro mobilní telefony, která počítá s rozmístěním QR kódů v ulicích města.

„Výročí se promítá také do všedního života ve městě. Ve farním kostele si totiž letos každý pátek předčítají ze Stojanova životopisu, 20. května pak příborská farnost vyrazí na pouť na Velehrad a do Stojanova rodiště – Beňova. Na konci června se zase příborští vydají pěšky na poutní místo Svatý Hostýn. Právě o obnovu Velehradu a Hostýna se totiž Stojan zasadil. Do historie se také zapsal jako zakladatel Arcidiecézní charity Olomouc,“ řekl mluvčí.

Dodal, že Stojan ve městě nejen studoval a následně působil jako kaplan, ale kromě duchovních činnosti se angažoval také ve společenské oblasti. Inicioval vznik české Jednotky dobrovolných hasičů, založil spolky na podporu sirotků a vdov. Jméno olomouckého arcibiskupa také nese jedna z uliček v historickém jádru města.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Stojan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář