Arcibiskupské lesy sužuje kromě sucha také kůrovec, ukázal letecký monitoring

Olomouc – Lesy ve správě olomouckého arcibiskupství sužuje letošní velké sucho, v lokalitách, kde od začátku roku spadlo extrémně nízké množství srážek, se opět rozmohl kůrovec. Nedostatkem srážek viditelně trpí už i listnaté stromy. Nepříznivá zjištění vyplynula ze zhruba tříhodinového leteckého mapování lesů na rozloze více než 42.000 hektarů. Lesníci tak mohli z výšky sledovat situaci v okolí Velehradu, Kroměříže, Bystřice pod Hostýnem, na Chřibech, na Mohelnicku, Jesenicku a v Rychlebských horách, informovala dnes ČTK mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Dagmar Obšilová.

„Situace s kůrovcem se bohužel nevyvíjí dobře. Především na Rejvízu v Jeseníkách, kde již od zimy spadlo velmi málo srážek, nabývá kalamita opět na své síle. Za normálních okolností napadá kůrovec hlavně osluněné stěny lesního porostu, ve stinném lese se nevyvíjí tak dobře. Avšak nyní jsou lesy natolik rozvráceny probíhající kalamitou, že podkorní hmyz má mnohem větší příležitosti k šíření,“ uvedl jednatel společnosti Arnošt Buček.

SOUVISEJÍCÍArcibiskupské lesy a statky Olomouc loni vykázaly rekordní zisk 263 mil. Kč

Podle něj nejde jen o smrkové monokultury, na které negativně dopadá aktuální deficit srážek. „Přelet nad Chřiby u Velehradu nám odhalil plošné sesychání listnatých porostů, které se předčasným zbavováním listů brání odpařování vody. Sucho je tak extrémní, že většina listnatých porostů na Velehradě již nyní vypadá jako v půlce podzimu. Na nedostatek srážek trpí i mladé stromy, kterým se snižují přírůsty a některé dokonce usychají úplně,“ doplnil Buček.

Nízké přelety letadlem nad lesními porosty pomáhají lesníkům monitorovat aktuální situaci s kůrovcem i plošně vyhodnotit zdraví stromů. „Rekognoskační lety jsou pro nás cenným nástrojem při vyhodnocování stavu lesního porostu. Zaprvé máme možnost vidět lesní majetek z globální perspektivy a lépe odhadnout určité tendence vývoje stavu lesa a za druhé, z výšky je možné odhalit některá počínající ohniska kůrovce mnohem dříve než ze země,“ doplnil jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.

Podle lesníků je klíčový vývoj počasí v následujících týdnech. Přetrvávající sucho a vysoké teploty mohou lokálně vést ke třetímu rojení kůrovce, který se bude ve větším množství kumulovat v krajině. Nedostatek srážek může negativně ovlivnit také podzimní etapu výsadby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. července 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář