Arcibiskupství pražské koupilo budovu Arcibiskupského gymnázia

Praha – Arcibiskupství pražské koupilo od Kongregace Školských sester svatého Františka budovu Arcibiskupského gymnázia na rohu pražské Korunní ulice a náměstí Míru. Kupuje ji prostřednictvím své Nadace svaté Ludmily, do které vložilo 150 milionů korun. Novinářům to dnes řekli arcibiskup pražský Jan Graubner, sestra Dominika Konečná a ředitel gymnázia Ondřej Mrzílek. Arcibiskupství se sestrami dnes podepsalo smlouvu, na jejímž základě budovu nabylo. Na gymnáziu v 17 třídách studuje 524 žáků.

„Delší dobu se tu chystá oprava budovy. Když jsme se to snažili rozplést, došli jsme k závěru, že bude nejlepší, když arcibiskupství odkoupí od sester tuto část budovy, což také umožní, aby měly za co opravovat sousední Křesťanský domov mládeže, který provozují. Arcibiskupství se postará o tuto část budovy,“ řekl Graubner.

SOUVISEJÍCÍHistorický objekt bývalé knihovny v Hradci Králové využije biskupské gymnázium

Při hledání řešení problému dospělo arcibiskupství podle Graubnera k závěru, že nejlepší bude, když budoucnost budovy nebude řešit samo arcibiskupství, ale jeho Nadace sv. Ludmily, která ji odkoupí a bude ji spravovat společně s gymnáziem. Arcibiskupství zároveň do nadace vložilo také hotel Clara Futura ve středočeských Dolních Břežanech. Postupně do ní pak bude vkládat další majetek a ze zisků bude financovat své projekty včetně opravy gymnázia. Na opravu školy žádá navíc také o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ministerstva pro místní rozvoj.

Komplex budov, gymnázia a centra mládeže, získala kongregace sester zpět v restituci v roce 1991. „Pro nás je to investice do budoucnosti. Věřím, že se díky této transakci podaří budovu (internát) opravit,“ řekla sestra Dominika. Internát má nabídnout bydlení pro 120 studentů.

Gymnázium zahájí opravu své budovy v roce 2024. Hlavní práce, zejména například bourací práce, chce podle ředitele Mrzílka udělat o prázdninách. „V tuto chvíli řešíme žádost IROPu ve výší 50 milionů, za které vytvoříme bezbariérový přístup a odborné jazykové učebny. (Koupě budovy arcibiskupstvím) nám umožní vytvoření prostoru odpovídajících gymnaziálnímu studiu v 21. století,“ řekl Mrzílek. Následovat budou další opravy, které budou postupné. O přidělení dotace se rozhodne letos na podzim.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář