Arméni z Náhorního Karabachu žádají záruky před předáním zbraní Ázerbájdžánu

Arménští křesťané v Náhorním Karabachu požadují před odzbrojením bezpečnostní záruky, protože Ázerbájdžán po vojenské ofenzivě obnovil kontrolu nad separatistickým regionem.

David Babajan, poradce vůdce etnických Arménů v Náhorním Karabachu Samvela Shahramanjana, řekl agentuře Reuters, že příměří sice existuje, ale na konečnou dohodu se stále čeká. Zdůraznil, že před odevzdáním zbraní je třeba získat bezpečnostní záruky.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval k míru v Karabachu, kritizoval ekonomický kolonialismus v Africe

Arménské úřady obvinily Ázerbájdžán z porušení dohody o příměří uzavřené ve středu, ale ázerbájdžánské ministerstvo obrany takové obvinění označilo za „zcela nepravdivé“. Dva zdroje ve Stepanakertu agentuře Reuters sdělily, že ve čtvrtek ráno slyšely silnou střelbu, nebylo však jasné, kdo střílel. 

Portál The Christian Post informuje, že příměří potenciálně ukončuje desetiletí trvající snahy o nezávislost této enklávy s arménskou většinou v Baku. Dohoda byla uzavřena poté, co Ázerbájdžán zahájil 24hodinovou ofenzívu s cílem získat zpět plnou kontrolu nad územím.

Jednání mezi oběma stranami probíhají v ázerbájdžánském městě Jevlach.

Tisíce etnických Arménů se shromáždily na letišti ve Stepanakertu nebo hledají útočiště u ruských mírových sil, uvedla organizace Christian Solidarity International v prohlášení pro The Christian Post s tím, že tisíce lidí doufají v mezinárodní humanitární leteckou pomoc.

Podle místních představitelů údajně zahynulo nejméně 200 etnických Arménů, včetně 10 civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že příměří bude koordinováno s ruskými mírovými silami. Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že Arménie se na přípravě příměří nepodílela, ale vyjádřil naději na stabilitu a ukončení bojových akcí.

„Doufáme, že vojenská eskalace nebude pokračovat, protože v současných podmínkách je velmi důležité zajistit stabilitu a zastavit bojové akce,“ řekl Pašinjan podle agentury AFP v televizním projevu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář