Arménské památky v Náhorním Karabachu pod ochranou ruských jednotek

27. září 2020 zaútočil Ázerbájdžán s podporou Turecka a syrských džihádistů na Náhorní Karabach obývaný již 3000 let křesťanskými Armény. Po čtyřiceti pěti dnech těžkých bojů bylo podepsáno ruským prezidentem Vladimírem Putinem, arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbajdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem prohlášení o ukončení bojů. Na základě tohoto prohlášení bude po délce kontaktní linie Náhorního Karabachu a Lačinského koridoru rozmístěn mírový kontingent Ruské federace. Arméni se však zavazují vrátit sedm regionů, které sloužily od roku 1994 jako nárazníkové pásmo před možnou ázerbajdžánskou agresí. 

Pro Armény to znamená, že se budou muset rozloučit se stovkami chrámů, hřbitovů a památek, které jsou odsouzeny k postupné devastaci. Během bojů ázerbajdžánská armáda společně se syrskými teroristy zničila nespočet kostelíků a chačkarů (křížů vytesaných do kamene). Agresoři během bitvy o město Šuši zničili Katedrálu Krista Spasitele, kterou dvakrát zasáhli raketou dlouhého doletu SMERČ. Ázerbájdžánci po dobytí měst a vesnic systematicky ničili či zneuctívali křesťanské památky. Dá se tedy očekávat, že se po stažení Arménů ze sedmi regionů obdobně zachovají k dalším křesťanským památkám. 

Od 15. listopadu se podle dohody musí Arméni postupně stáhnout ze sedmi regionů. Arméni se loučí s chrámy, jejichž historie sahá až do 4. století. Zvláště klášter Dadivank z 9. století, který leží v regionu Kalbadžár, zažíval těžký smutek. Věřící se chodili loučit s chrámem, který byl nedílnou součástí duchovního arménského života. Kněží sundávali kříže, zvony a odmítli opustit chrám i za cenu smrti. Domnívali se, že klášter Ázerbájdžánci zdemolují. Katastrofu mohl odvrátit už jen zázrak. 

Obavy o osud starých křesťanských památek však přece jen „zázrak“ přivolaly. Mluvčí stolce Svatého Ečmiadzinu, otec Vahram Melikjan včera uvedl, že klášter Dadivank bude pod kontrolou ruských mírových sil a nebude ohrožen. Podle arménského zpravodajského serveru News.am Moskva informovala, že prezident Ruské federace Vladimir Putin telefonoval s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem a řekl mu, že bere pod svou osobní ochranu klášter Dadivank a katedrálu Krista Spasitele v Šuši. Několik hodin po rozhovoru už oba chrámy kontrolovala ruská armáda. 

Ačkoli nebudou zachráněny všechny křesťanské památky, přece jen se podařilo zachránit několik kulturních pokladů, které budou svědčit o tisícileté křesťanské přítomnosti na jižním Kavkaze. Ohromné starokřesťanské dědictví neztrácejí v současné chvíli pouze Arméni, ale spolu s nimi i veškerý civilizovaný svět. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: David Jan, autor stránky pronasledovanykrestan.cz Datum: 18. listopad 2020 Foto: Wikipedie

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář