Asi 200 lidí se v Brně na náměstí přišlo pomodlit za Ukrajinu

Brno – Asi 200 lidí podle odhadu ČTK se dnes v podvečer v Brně na náměstí Svobody přišlo pomodlit za Ukrajinu. Byli mezi nimi i Rusové či Kazaši. Bůh může Ukrajinu podpořit a dát jí sílu, řekl ČTK organizátor akce Igor Demkovskyi. Rusko zahájilo rozsáhlý útok na sousední Ukrajinu dnes v ranních hodinách.

Na náměstí byli mladí i starší lidé, Ukrajinci žijící v Česku i Češi. Organizátorům se však přihlásili například i Rusové či Kazaši. „Víme všichni, co se děje na Ukrajině. Co můžeme dělat tady a jak tady podpořit Ukrajinu je, že se můžeme modlit k Bohu. Naši lidé tu pracují, žijí tady, na Ukrajině zůstaly jejich rodiny, hodně z nich je teď i v armádě. Je to pod vládou Boha a on je může podpořit a dát Ukrajině sílu,“ řekl Demkovskyi.

SOUVISEJÍCÍ – Kardinál Duka bude sloužit mši za mír, zazní i liturgie v ukrajinštině

Muž zde žije s manželkou asi deset let. „Část mojí rodiny ale zůstala na Ukrajině. Dnes jsem volal mojí mamince, řekla, že je to reálná válka, není to nic jiného,“ uvedl pětatřicetiletý Demkovskyi.

Rusko dnes ráno zahájilo rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na sousední Ukrajinu, jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Boje s ruskými jednotkami nyní podle ukrajinských představitelů jsou téměř podél celé hranice s Ruskem a Běloruskem, Rusko napadlo mimo jiné letiště Hostomel poblíž Kyjeva. Na Ukrajině platí válečný stav a prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl zbraně všem Ukrajincům, kteří se chtějí ruské armádě postavit. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Podporu Ukrajině napadené Ruskem mohou lidé v Brně vyjádřit i na veřejných shromážděních. V pátek v podvečer se chystá protest před ruským konzulátem na Hlinkách, pozvánka koluje na sociálních sítích. V neděli v poledne se na Dominikánském náměstí uskuteční shromáždění Stand with Ukraine.

Pozvánky na obě akce sdílejí na facebooku také Ukrajinci žijící v Brně. Mnozí z nich na sociálních sítích řeší možnosti cestování na Ukrajinu, anebo naopak z Ukrajiny do Česka. Někteří řeší, jak dostat své blízké z Ukrajiny, další se vypravují na cestu do vlasti, kde chtějí buď chránit rodiny, nebo se zapojit do bojů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář