Australská média dostala za porušení mlčenlivosti v kauze Pell pokutu

Melbourne – Australský soud v pátek za porušení mlčenlivosti v kauze kardinála George Pella udělil pokutu ve výši 1,1 milionu australských dolarů (17,7 milionu Kč) celkem 12 australským mediálním společnostem. Australský nejvyšší soud loni v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála, který si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců. Ve zdůvodnění osvobozujícího verdiktu uvedl, že existují důvodné pochyby ohledně výpovědi hlavního svědka a že předložené důkazy neprokázaly vinu dostatečně věrohodným způsobem

Mediální společnosti přiznaly, že v roce 2018 porušily soudní embargo na informování o kauze poté, co soud rozhodl o Pellově vině. Důvodem embarga byla podle soudu snaha zajistit kardinálovi spravedlivý proces v případu druhého obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, kterému měl Pell čelit o tři měsíce později. Některá australská média ovšem tehdy zveřejnila zprávy, v nichž uvedla, že jistý vysoce postavený Australan byl shledán vinným ze závažného zločinu, o němž nesmějí novináři v zemi informovat. Jméno kardinála tehdy neprozradila, naznačila ale, že informace jsou v zahraničí dostupné na internetu. Embargo na informování o případu bylo uvolněno v únoru 2019, kdy soud zrušil obvinění v druhém případu zneužívání týkajícím se Pella. Loni v dubnu australský nejvyšší soud v odvolacím řízení překvapivě Pella zprostil obvinění.

SOUVISEJÍCÍKardinál Pell kritizuje liberální tendence v německé církvi. Tamním biskupům vzkazuje, aby se drželi Písma

Soudce v nynějším rozhodnutí odmítl námitku médií, že jejich informování o kauze bylo v zájmu veřejnosti.

Pokutu dostalo několik předních australských médií, jen konglomerát News Corp miliardáře Ruperta Murdocha musí za své zprávy na webu news.com.au a v listu The Daily Telegraph zaplatit 430.000 australských dolarů. Mediální společnost Nine Entertainment, která vlastní noviny The Age a stanici Channel Nine, dostala za své články pokutu 600.000 australských dolarů.

Menší pokuty dostaly deníky The Herald Sun, The Courier Mail, The Sydney Morning Herald, The Australian Financial Review, zpravodajské weby Mamamia a Business Insider či radio 2GB.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Pell

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář