Baptisté vyloučili pražský sbor Na Topolce

Praha – Na sjezdu baptistických delegátů v sobotu 27. dubna 2019 byl z jednoty vyloučen pražský sbor Na Topolce. Podle informací na domovské stránce společenství pro vyloučení bylo 48 delegátů a potřebné dvoutřetinové většiny bylo dosaženo o tři hlasy.

K zániku sboru v právním smyslu vy mělo dojít nejpozději k 31. prosinci 2019. „Podzimní oslavy 100 let od založení BJB se tak budou konat při vědomí, že společenství, které spoluzakládalo tehdy československou Bratrskou jednotu Chelčického, bylo proti své vůli z Jednoty vyloučeno,“ konstatuje se ve stanovisku sboru k situaci, ke které došlo na sjezdu BJB.

„Sjezd delegátů přijal návrh sboru BJB Brno na vyloučení sboru BJB v Praze 4 Na Topolce ze svazku BJB nejpozději k 31. 12. 2019 a pověřuje VV BJB k odpovídajícím krokům dle Ústavy a řádů BJB,“ uvádí se na oficiální stránce denominace k vyloučení sboru.

Baptistický sbor Na Topolce tak bude nadále fungovat v rámci nové náboženské společnosti Společenství baptistických sborů. Nová náboženská společnost byla podle informací stránky Dingir zaregistrována 18. března 2019. Vytvoření nové denominace je výsledkem názorového střetu v dosavadní Bratrské jednotě baptistů (BJB).

Společenství baptistických sborů (SBS) je koncipováno jako dobrovolné společenství jednotlivých místních církví, které se hlásí k tradici světové i české reformace, tedy k protestantismu. SBS chce svědčit o Kristu, o Božím láskyplném a sebevydávajícím příklonu ke světu. Chce být otevřeno současným tématům a reflektovat soudobé myšlení, chce spolupracovat s ostatními věřícími v rámci ekumeny,“ uvádí se v tiskové zprávě ke vzniku SBS.

Sboť Na Topolce byl v minulosti kritizován za liberální postoj k problematice homosexuality a také kvůli ordinaci ženy, coby kazatelky sboru.

„U baptistů si sbory samy povolávají muže nebo ženy ke kazatelské službě na základě jejich obdarování. Děje se tak na podkladě Božího oslovení, vystrojení duchovními dary a potřeb toho či onoho sboru. Nejinak tomu bylo i v mém případě,“ řekla v listopadu Lýdie Kucová, kazatelka sboru Na Topolce v rozhovoru pro Křesťan dnes.

V listopadu minulého roku několik sborů BJB již dobrovolně opustilo denominaci. Ve svém prohlášení vyjádřili obavy před šířením liberální teologie v denominaci a kriticky vnímaly právě nyní vyloučený sbor Na Topolce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Google Map – baptistický sbor Na Topolce

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář