Baptistický teologický seminář přijal rezoluci, že funkci pastora mohou vykonávat pouze muži

Jeden z baptistických seminářů přijal rezoluci potvrzující postoj svého prezidenta, že pastory mohou být pouze muži, což je nepřímá reakce na to, že sbor Saddleback Ricka Warrena loni ordinoval tři ženy.

Správní rada Jižního baptistického teologického semináře v Louisville ve státě Kentucky na svém podzimním zasedání minulý týden jednomyslně schválila rezoluci, v níž škola plánuje pokračovat v teologickém vzdělávání mužů i žen, „avšak s tím, že pouze mužům je vyhrazen úřad a funkce, a tím i titul pastora,“ informuje list The Christian Post

Rezoluce ocenila postoj prezidenta semináře Alberta Mohlera, který se podílel na tvorbě baptistického vyznání víry, jehož text byl přijat v roce 2000.  

SOUVISEJÍCÍBaptističtí teologové kvůli probíhající debatě o ordinování žen zveřejnili prohlášení o významu slova pastor 

Mohler v úterý na svém oficiálním Twitteru vyjádřil podporu přijatému usnesení a uvedl, že je „vděčný“ za práci výboru, který text připravil. 

„Členové komise učinili minulý týden důležité prohlášení a jednomyslně přijali usnesení, které definuje funkci a úřad pastora, a stanovuje, že podle Písma jsou vyhrazeny jen mužům, jak to odpovídá vyznání víry jižních baptistů,“ napsal podle CP Mohler na Twitteru.

V květnu 2021 vyvolal sbor Saddleback v baptistických kruzích debatu tím, že ordinoval tři ženy – Liz Pufferovou, Cynthii Pettyovou a Katie Edwardsovou – navzdory tomu, že ve vyznání víry se uvádí, že je tato pozice určena pouze pro muže.

Mohler napsal sloupek, v němž odsoudil ordinaci v Saddlebacku jako „odporující Písmu“ a „pokus nově definovat a formulovat přesvědčivý základ víry u jižních baptistů“.

„Teologické otázky se od roku 2000, kdy se o nich jižní baptisté jasně a přesně vyjádřili ve svém vyznání víry, nezměnily. A co je ještě důležitější, Písmo svaté se nezměnilo a ani změnit nemůže,“ napsal tehdy Mohler.

Rick Warren nečekaně navštívil výroční zasedání jižních baptistů. Delegátům řekl, že je vděčný za svou domovskou denominaci. „Miluji jižní baptisty,“ řekl.

Poté vyzval baptisty, aby odložili stranou své rozdíly a spolupracovali na šíření evangelia po celém světě. Warren podle Religion News Service také řekl, že baptisté jsou schopni překonat nejrůznější teologické rozdíly a přesto spolupracovat.

„Jak se západní kultura stává temnější, nepřátelštější a sekulárnější, musíme se rozhodnout: Budeme se k sobě chovat jako spojenci, nebo ne?“ řekl podle RNS vlivný evangelikál.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. října 2022 Foto: Facebook – Saddleback – ordinace žen ve sboru Saddleback

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář