BBC: Čína odděluje muslimské děti od rodin, aby je převychovaly

Peking – Vláda západočínského regionu Xinjiang postupuje v kampani, jejímž cílem je odloučit děti od muslimských rodičů. „Současně s tím, jak jsou stovky tisíc dospělých zadržovány v obřích táborech, probíhá rychlá rozsáhlá kampaň na vybudování internátních škol,“ uvádí se ve zprávě.

Novináři přinesli důkazy díky desítce rozhovorů natočených v Turecku s čínskými občany, kteří hledají své příbuzné. „Nevím, kdo se o ně stará,“ říká jedna matka, s odkazem na své tři malé dcery, „nemáme na ně žádný kontakt,“ dodala. Další matka, která drží fotografii tří synů a dcery, říká: „Slyšela jsem, že byli odvezeni do sirotčince.“

Děti muslimských Ujgurů jsou od svých rodičů odděleny a přivedeny do velkých nově postavených internátních škol, kde se učí čínský jazyk.

Tato střediska, která navštívila BBC, jsou chráněna vysokým plotem a kamerovým systémem. Ujgurové jsou největší etnickou a náboženskou menšinovou skupinou v Xianjiangu a tradičně měli vazby s Tureckem.

Tisíce Ujgurů byly v posledních letech deportovány do obřích táborů. Čína říká, že bojují proti náboženskému extremismu v „střediscích odborného vzdělávání“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 15. červenece 2019  Foto: screenshot YouTube – BBC

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář