Belgický biskup kritizoval Vatikán za přístup ke kauze sexuálního zneužívání

Brusel – Belgický biskup Johan Bonny ostře kritizoval Vatikán za jeho přístup ke známé kauze sexuálního zneužívání, k němuž se před 13 lety přiznal biskup z města Bruggy Roger Vangheluwe. Bonny stanici VRT řekl, že belgická biskupská konference léta marně žádala vedení katolické církve, aby Vangheluwea zbavilo kněžských povinností, a nedočkala se téměř žádné reakce. Napsala o tom tento týden agentura AP.

„Jako belgičtí biskupové jsme léta žádali o adekvátní reakci. Máme tu dopisy, debaty. Všechno písemně. Kdy se dočkáme odpovědi? A proč žádnou nedostaneme?“ citovala Bonnyho stanice VRT. Podle biskupa belgičtí církevní představitelé opakovaně žádali o to, by byl Vangheluwe zbaven duchovní služby, ale nepodařilo se jim toho dosáhnout ani po osobních intervencích přímo ve Vatikánu.

SOUVISEJÍCÍÚřady šetří Jižní baptisty kvůli zprávě odhalující sexuální zneužívání

Skandál kolem Vangheluwea propukl v roce 2010, kdy vyšlo najevo, že léta zneužíval své dva synovce. Z místa biskupa odešel, své činy ale zlehčoval a vedení církve ho nikdy nepřevedlo do laického stavu, který by znamenal, že už nemůže dál vykonávat duchovní služby, jako je například udělování svátostí nebo sloužení mší. V případě Vangheluwea se také poukazovalo na to, že jeho představený – kardinál Godfried Danneels – kontaktoval jeho oběti a přesvědčoval je, aby se zveřejněním případu počkaly do doby, kdy půjde biskup na odpočinek.

Katolická církev se po celém světě potýká s lavinou odhalení, která se týkají sexuálního zneužívání kněžími. V Belgii se o něm opět intenzivně hovoří poté, co televize tento měsíc odvysílala dokumentární seriál na toto téma nazvaný Godforsaken (Bohem zapomenutí). V něm o svých zkušenostech vypovídají desítky obětí sexuálního násilí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor. ČTK Datum: 29. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář