Běloruská křesťanka: Informujte o situaci v zemi

Mnozí evangelikálové podporují protesty a zároveň volají po „moudrosti“. Lukašenko reaguje silou a policie již zatkla tisíce občanů.

Bělorusko po volbách prožívá dramatické momenty. Deseti milionová země možná stojí na důležité křižovatce svých dějin.

Stovky tisíc obyvatel žádají, aby skončil režim prezidenta Alexandra Lukašenka, který jako „poslední diktátor Evropy“ vede tuto mladou zemi. Radami o práci na poli, pitím vodky a pobytem v sauně radil Lukašenko občanům, jak se má správně bojovat proti koronaviru. Teď se zdá, že jejich pohár trpělivosti přetekl.

Nataša (není to je její pravé jméno) je běloruská křesťanka, která nyní žije v zahraničí, ale má v zemi rodinu a situaci velmi pečlivě sleduje. V rozhovoru pro Evangelical Focus vysvětlila, jak byli představitele opozice v posledních měsících uvězněni a jak policie vyhrožovala jejich rodinám.

Mnoho občanů v neděli přišlo hlasovat v bílých šátcích, aby takto projevili podporu opozici. Většina hlasovala pro „učitelku v domácnosti“ Svjatlanu Cichanouskou, partnerku hlavního opozičního kandidáta, který je ve vězení.

Podle oficiálních výsledků získala méně než 10% hlasů. Cichanouská již podala stížnost proti volebnímu podvodu, ale úřady ji následně na několik hodin zadržely a nakonec byla nucena opustit zemi a nyní je v Litvě.

Policie v průběhu posledních dní použila proti občanům gumové projektily, omračující granáty a slzný plyn. Podle Evangelical Focusve svém svědectví na Facebooku baptista s iniciálami S.M. psal o policejní brutalitě a mučení elektrickými šoky.

Klíčem je dát ostatním vědět, co se tady děje, zvýšit povědomí o situaci v Bělorusku za hranicemi země, říká pro Evangelical Focus Nataša.

Nataša se také domnívá, že země v Evropě a samotná Evropská unie by se měly více zapojit do boje za demokratická práva této země. „Apelujte na vaše vlády, ať velvyslanci od Lukašenka požadují odpovědi na to, co se v zemi děje.“

Podle Nataši je většina evangelikálů proti současné vládě. Několik jejích přátel se účastnilo demonstrací, zatímco další kvůli riziku hledali alternativní způsoby protestu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. srpna 2020 Foto: Facebook – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Je to podobné jako s Babišem a Milionem chvilek. Lepší Babiš, než to co by přišlo po něm, prozatím. NATO se nezdařilo udělat si základnu na Krymu, tak zase to zkouší s Běloruskem. Evangelikálové jsou vedle jak tam tak i u nás. Sem tam má někdo normální rozum. Západ už byl, dnes je to dekadence a úpadek. Dost lidí to ještě nepostřehlo nebo jim to nevadí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář