Běloruské ženy nepřestávají bojovat. Postavme se za ně.

V srpnových prezidentských volbách se běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi postavila i trojice žen, které dokázaly do ulic, navzdory tvrdým opatřením, přivést tisíce Bělorusů a Bělorusek. Svjatlana Cichanouská, Veronika Tsepkala a Maria Kolesnikovová se společně s tisíci dalších aktivních žen a dívek, které se týden co týden, oblečeny většinou v bílém a s květinou v ruce, staly hybnou silou protestů.

Lukašenkův režim se však i přes prvotní šok oklepal a tvrdě zasáhnul. Nevídaná policejní brutalita, mučení, několik mrtvých, přes 27 000 svévolně zadržených. Svjatlana a Veronika donuceny uprchnout do exilu, Maria unesena a následně uvězněna. Žádná z nich a ani další běloruské ženy to ale nevzdávají.

U příležitosti Mezinárodního dne žen se proto pět významných ženských osobností českého veřejného života nechalo vyfotit v rámci mezinárodní solidární akce.

Krysčinu Šyjanok, jednu z lídryň běloruské komunity v Česku doplnila herečka Martha Issová, novinářka Nora Fridrichová, herečka Tereza Těžká a zpěvačka i spisovatelka Tamara Klusová.

Chcete se také přidat a vyjádřit solidaritu Bělorusům a Běloruskám, kteří již přes šest měsíců vytrvávají ve svém boji za svobodné Bělorusko?

Podpořte je a zapojte se, prosím, do mezinárodní solidární fotoakce. Vyfoťte se po vzoru běloruských žen s květinou. Svojí fotografii sdílejte na Facebooku a Instagramu s hashtagy #standwithbelarus a #zasvobodnebelorusko.

Amnesty International Foto: Wikimedia Commons – Cichanouská

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář