Běloruský arcibiskup odmítající represe vůči protestům odstoupil

Vatikán/Minsk – Nejvyšší představitel běloruské katolické církve arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz, který důrazně kritizoval represe vůči účastníkům protestů proti Alexandru Lukašenkovi, odstoupil. Oznámil to dnes Vatikán s poukazem na to, že vedoucí duchovní minsko-mohylevské arcidiecéze dovršil věk možného odchodu na odpočinek.

Běloruský nezávislý server Tut.by připomněl, že běloruské úřady znemožnily arcibiskupovi 31.srpna návrat do země z návštěvy v Polsku. Stalo se tak poté, co Kondrusiewicz v rozhlase kritizoval brutální policejní zásahy v Minsku proti účastníkům demonstrací odmítajícím jako zfalšované vítězství Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna.

Duchovní se směl vrátit teprve až 24. prosince po čtyřměsíčním „vyhnanství“. Návratu předcházela jednání představitelů Vatikánu s běloruskými činiteli, včetně Lukašenka.

Kondrusiewicz dnes oslavil 75. narozeniny, což je hranice, kdy mohou římskokatoličtí duchovní žádat o uvolnění. Žádost o uvolnění arcibiskup zaslal do Vatikánu už v polovině prosince a papež František jí vyhověl.

Masové protesty proti Lukašenkovi v Bělorusku, především v Minsku, se postupně soustředily do tradičních velkých nedělních akcí. Policie při nich pravidelně zatýkala několik stovek účastníků. Počet demonstrantů časem klesl, ale protesty neustaly. V metropoli i v některých dalších městech se podle Tut.by konají i dnes, ale ve formě setkání a pochodů menších skupin na dvorech obytných bloků, v ulicích nebo parcích. Opozice od jejich otevřeného svolávání ustoupila. Zatím nejsou zprávy o případném dnešním zatýkání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Tadeusz Kondrusiewicz

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář