Bezák: Nerozumím, proč mají lidé větší strach z vakcíny než ze smrti

Robert Bezák se přiznal, že přežil kvůli smrti otce a vážně nemocné matce velmi těžký a bolestivý rok. Domnívá se, že pandemie mohla lidem pomoci porozumět, že jsou zranitelní a přinutit je více přemýšlet o skutečných hodnotách. 

V rozhovoru pro Deník N řekl, že nerozumí tomu, proč po dvou letech boje s pandemií lidé stále odmítají očkování. „Po té náboženské stránce, mám dojem, jako by se někteří domnívali, že jen proto, že jsou věřící, tak se jim nic nemůže stát a Pán Bůh se o ně postará. Jako by už jiné choroby věřící neměli,“ divil se emeritní arcibiskup Bezák. 

SOUVISEJÍCÍ Bezák cítí satisfakci, sloužil mši s papežem Františkem

Dále uvedl, že téma strachu z vakcíny, která je u mnohých silnější než strach ze smrti, bude zajímavou studií pro psychology a psychiatry. Novinářka se Bezáka ptala, proč věřící katolíci nevěří ani naočkovanému papeži Františkovi s tím, že se v této souvislosti hovoří o krizi autorit. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Bezák se domnívá, že pro určitou skupinu lidí může být zajímavé kráčet proti společenskému proudu. Pro mnohé se zdá jednoduchá pravda, že vědci vymysleli lék na nemoc, „příliš obyčejná“ a „oni jsou ti, kteří vidí za horizont.“ 

Odvolaný trnavský arcibiskup se vyjádřil také k tématu umírání. Přiznal se, že v poslední době si všímá trendu, kdy lidé stále častěji umírají mimo svou rodinu, v různých penziónech a nemocnicích. „My jsme mého otce doprovázeli do poslední chvíle. Neumím si představit, že by umíral někde, kde by byl sám,“ řekl.

„Já bych nechtěl přijít o tuto zkušenost, která je obohacující – ve smyslu lásky, blízkosti a vzájemné potřeby,“ dodal. 

Vyjádřil se také k nedávné návštěvě papeže Františka na Slovensku. Připomněl, že v případě Slovenska – i když se jedná o křesťanskou zemi – je poměrně malé, a proto každá návštěva hlavy katolické církve je velkým svátkem. Ke svému vlastnímu případu, ve kterém stále existuje řada nevyjasněných otázek, uvedl, že od prvního vzájemného setkání s papežem, které vnímal ze strany Františka jen jakousi povinnost, se za tu dobu staly jejich vzájemné vztahy mnohem vroucnější. Svou úlohu v tom podle něj sehráli jak někteří církevní představitelé, tak také prezidenti Kiska nebo Čaputová.  „Byl jsem pozván do Vatikánu a musím se pochlubit – strávil se s ním (papežem) při večeři tři hodiny. Bylo to velmi milé a srdečné setkání, které potom pokračovalo v Bratislavě.“ 

SOUVISEJÍCÍ – Bezák: Od církve jsem žádnou nabídku nedostal. Moje kauza je stále otevřená

„Mluvilo se o mně, že jsem persona non grata. Tak jsem se také cítil. Po odvolání jsem zůstal na okraji, na periferii. Nemohl jsem vykonávat některé kněžské činnosti. Díky tomu, že jsem se setkal s papežem, tak se nehodnost mé osoby jako by smazala,“ uvedl Bezák, který před 10 lety byl odvolán z trnavské diecéze a přesné důvody nebyly nikdy zveřejněny.  

Na závěr rozhovoru se Robert Bezák přiznal, že po setkání s papežem už kvůli své kauze nejistotu necítí. Tak jak jeho případ rozdělil katolickou církev na Slovensku na dva tábory, tak také onemocnění covidem rozdělilo podle něj sekulární společnost. Obává se, že rok 2022 nebude vůbec jednoduchý a predikoval narůstající napětí mezi lidmi.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. ledna 2022 Foto: screenshot YouTube Robert Bezák                

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. Strach z vakciny je naprosto pochopitelný a normální. Lidé pochopili, že více než o jejich zdraví, jde o byznys farmafirem. Peníze na prvním místě.

  Odpověď
 2. Karel Krejčí

  Pan Bezák si nepřipouští, že důvodů, které vedou k odmítání vakcín může být více. Právě nařčení ze strachu, je forma psychologického tlaku, jenž dostane osloveného jedince do pozice, kdy je zahanben a do jisté míry i společensky znemožněn, jako slabý, který není schopen vytvořit si a obhájit svůj názor neboť podlehl různým konspiračním a lživým teoriím. Už zde samotný pan Bezák se dopouští faulu. Ale tak to není. V první řadě je na vině samotné ministerstvo zdravotnictví a příslušní zodpovědní lidé, kteří informují, vydávají statistiky, pokyny, nařízení, určují strategii a pod. Ale právě zde, začíná to, kde začíná onen kolotoč zmatků, dezinformací, protichůdných nebo dokonce nelogických opatření. Jako by se uskutečňovala zákonitost: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Představitelé oněch míst se diví a nechápou, jak je možné, proč se na jejich polopravdy nevrací pravdy? Proč lidé hledají odpovědi, vysvětlení, rady atd., na různých internetových serverech, proč to dělají, proč se tak chovají? No je to právě proto, že jak se do lesa volá … . Až bude zdravotnictví, politici, lékařská komora atd., vydávat pravdivé informace, nebude nutné dohledávat si je z jiných zdrojů – prostě k tomu nebude důvod. Je to jednoduchá logika vycházející z Písma : „Všechno, co byste chtěli, aby lidé činili vám, čiňte i vy jim; neboť to je Zákon a Proroci“. To je nepochybně pravda, ale ať si pan Bezák přizná, jak se svět od této pravdy čím dál více vzdaluje.

  Odpověď
 3. Karel Krejčí

  Ještě jsem neslyšel a nikde nezaznamenal, že by pan Kubek a jiní s ním názorově spříznění, se alespoň pozastavili nad celkovým psychickým a fyzickým stavem obyvatelstva, nad kvalitou životního prostředí, které si vytváří a také v něm žije. Co je jeho prioritami, co spatřuje jako smysl života, jaký vztah má k lidskému tělu, do jaké míry o něj pečuje, jak tráví volný čas atd. Zatím to vypadá tak, že lidské tělo je čím dál více chápáno jako jakýsi bezduchý motor, ve kterém je pouze nutné občas vytáhnout měrku a zkontrolovat podle počtu rysek, zda je potřeba „něco“ doplnit. A mít aktualizované něco, co má význam jakéhosi „techničáku“, zda je tělo schopné provozu, či ne.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář