Biden při oslavě chanuky odsoudil antisemitismus a mlčení o něm

Washington – Americký prezident Joe Biden odsoudil antisemitismus při pondělní oslavě v Bílém domě, která se konala u příležitosti osmidenního židovského svátku světel chanuky. Prezident v této souvislosti vyzval Američany, aby tváří v tvář antisemitismu nemlčeli, ale bojovali proti němu. Informovaly o tom dnes zahraniční agentury.

„Dnes musíme všichni jasně a důrazně říci, že antisemitismus a všechny formy nenávisti a násilí v této zemi nemají v Americe bezpečné útočiště. Tečka,“ řekl Biden, který je po Johnu F. Kennedym druhým katolickým prezidentem USA. Rovněž uvedl, že „mlčení znamená spoluvinu“. „Nebudu mlčet a Amerika nebude mlčet,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍ –

SOUVISEJÍCÍSRC apeluje na Bidena, aby vyslechl volání církve ve Svaté zemi 

Bílý dům má podle Bidena letos poprvé vlastní menoru, svícen zapalovaný během chanuky. „Bílý dům nikdy neměl vlastní menoru, až doposud. Nyní je to ceněný kus tohoto domu, dnes večer vašeho domu,“ řekla první dáma Jill Bidenová hostům.

Biden se k antisemitismu vyjádřil v době, kdy je počet jeho hlášených případů v USA na vzestupu. Minulý týden prezident oznámil záměr vypracovat národní strategii pro boj s antisemitismem. Tato problematika se v posledních týdnech dostala na titulní strany amerických novin poté, co bývalý republikánský prezident Donald Trump ve svém sídle na Floridě hostil krajně pravicového komentátora Nicka Fuentese a rappera Yeho, dříve známého jako Kanye West. Oba tito muži čelí kritice za antisemitské výroky.

Loni podle Ligy proti hanobení (ADL) se v USA odehrál největší počet antisemitských incidentů, včetně vražd, fyzických útoků, obtěžování a vandalismu, od doby, kdy tato organizace začala před 40 lety shromažďovat záznamy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Joe Biden

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář