Biskup Malý pro ČRo: Nelíbí se mi přílišné propagování práv homosexuálů

Praha – Biskup Malý uvedl, že době Vánoc máme čistit své nitro. Kritizoval situaci  pravoslavné církve na Ukrajině a požadavky homosexuálů. Česká zahraniční politika podle něj ztratila „havlovský éthos.“

Václav Malý v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že se v čase adventu snaží „zbrzdit“, aby nepodléhal okolnímu shonu, který může doléhat i na kněží a lidi by podle něj by měli využít tuto dobu na ztišení a přípravu na čas Vánoc. Připomněl, že právě advent je čas „vnitřního úklidu“.

K situaci na Ukrajině pražský biskup poukázal na fakt, že v případě pravoslavné církve dialogu brání předpojatost mezi vysokými politickými představiteli a vedením církve. Napětí, které vládne v církvi na Ukrajině, je podle Malého zlým svědectvím o nejednotě.

Na Ukrajině prezident Petro Porošenko oznámil, že v polovině prosince se v Kyjevě uskuteční církevní sněm, který má sjednotit všechny tři pravoslavné církve působící v zemi. Výsledek sněmu má umožnit konstantinopolskému patriarchátu vyhlásit vytvoření nové ukrajinské církve, nezávislé na Moskvě.

Papež František je znepokojen tím, že homosexuálové mohou získat kněžské svěcení, a myslí si, že projevy náklonnosti ke stejnému pohlaví nemají mezi duchovenstvem co dělat. Vyplývá to z vyjádření, která poskytl pro knižní rozhovor, jenž se má v knihkupectvích objevit příští týden. Papež v něm mimo jiné s hořkostí poznamenal, že v mnoha společnostech se zdá, jako by se homosexualita stávala „módní záležitostí“.

Biskup Malý tyto papežovy výroky komentoval slovy, že je třeba tu knihu vidět vcelku. Je určena hlavně lidem, kteří chtějí sloužit v církvi jako kněží. Podle Václava Malého papež nikde neříká, že by homosexualita „byla deviací nebo nemocí,“ ale že se v církvi šíří gay kultura. Slova papežova byla určena hlavně lidem, kteří mají „zakořeněnou hlubokou homosexuální tendenci,“ poznamenal Malý.

Pražský biskup k tématu homosexuality poznamenal: „Mně se na druhou stranu nelíbí to přílišné propagování práv homosexuálů.“ Biskup dále uvedl, že kněží s těmito sklony vstupují do mužských řeholí, kde jsou další muži a právě v tom je potřeba viděl to nebezpečí, před nímž František varoval.

I když se o tématuácelibátu mluví v katolické církvi již celé staletí, biskup Malý si myslí, že kdyby to papež povolil, „rozdvojilo by to církev,“ protože ta zastává tak odlišná stanoviska. Podle biskupa celibát v blízké době není možné zrušit.

 

Dne 10. prosince si lidé připomínají Všeobecnou deklaraci lidských práv a pražský biskup řekl, že bychom si všichni měli uvědomit lidskou důstojnost a že jsme si všichni rovni bez rozdílu sociálního a společenského postavení a připomenul situaci, v níž jsou stále mnohé země světa, kde se toto právo neuplatňuje.

Pozice české politiky by mělo být hájením těchto práv i v zahraničí, což se v poslední době podle něj nedělo a republika ztratila havlovský étos, „i když nový ministr se snaží to zlepšit,“ poznamenal biskup Václav Malý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: YouTube, biskup Malý

 

 

 

1 Komentář

  1. „Podle biskupa celibát v blízké době není možné zrušit.“..
    nejde o zrušení, ale o zdobrovolnění. Btw. řeckokatolický ritus svěcení ženatých na kněze umožňuje.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář