Biskup Vokál vyzval k pomoci ukrajinským uprchlíkům bez ohledu na jejich vyznání

Hradec Králové – Královéhradecký biskup Jan Vokál vyzval k pomoci Ukrajincům, kteří prchají před válečnou agresí, a to bez ohledu na jejich vyznání či přesvědčení. Obyvatelé Ukrajiny čelí patrně největšímu zlu, jakého je člověk schopen, systematickému a extrémně krutému násilí motivovaného čistou pýchou, uvedl biskup v prohlášení zaslaném ČTK. Vyzval k modlitbám za mír, za oběti války a také za obrácení těch, kteří tento těžký hřích vědomě páchají či se na jejich zločinech jakkoli podílejí.

„Jsme povoláni do tohoto světa a do tohoto času, abychom pomáhali obětem zmíněného zla. Abychom jim doširoka otevřeli nejenom svá srdce, ale i dveře,“ uvedl Vokál v tiskovém prohlášení.

Žádá správce farností, aby válečným uprchlíkům z Ukrajiny zpřístupnili ubytovací kapacity far a dalších zařízení, řeholní komunity, aby je vpustily do svých domů, rodiny, aby pomohly tak, jak svedou.

SOUVISEJÍCÍUprchlíci nacházejí střechu nad hlavou i na farách olomoucké arcidiecéze

„Naše diecézní charita a někteří duchovní již od začátku války ubytovaly desítky rodin a dalším poskytují potřebnou pomoc. Nabídli jsme rovněž kapacity biskupského Nového Adalbertina v Hradci Králové, objektu kláštera v Králíkách, Marianum v Krkonoších, prostory v poutním centru v Koclířově a na dalších místech,“ uvedl královéhradecký biskup.

Ruskou agresi proti Ukrajině označil za konkrétní a hmatatelné zlo, které zabíjí téměř naše sousedy. „Jednoznačně nám ukazuje dělící linku mezi lhostejností a jediným správným křesťanským postojem,“ uvedl v prohlášení biskup, který v 80. letech odešel z tehdejšího Československa před totalitou.

„Tato zkušenost mi nikdy nedovolí, abych na uprchlíky nahlížel jako na někoho nežádoucího. Nikdo přece nedává dobrovolně přednost existenciální nejistotě v cizině před vlastním domovem. A pokud už to udělá, potřebuje naši pomoc v nouzi,“ uvedl Vokál.

V roce 1983 přišel do Říma studovat bohosloví právě jako uprchlík. „Nehrozilo mi ani zdaleka takové nebezpečí jako lidem prchajícím před válkou, i tehdy se mě však s otevřenou náručí ujalo tamní společenství církve a umožnilo mi stát se knězem. Stejně tomu bylo i ve Spojených státech, kde jsem mohl projít jáhenskou formací a kněžskými začátky,“ uvedl biskup.

Dobrovolníci, kteří se chtějí zapojit do pomoci uprchlíkům se mohou obrátit na diecézní charitu na e-mail: ukrajina@hk.caritas.cz či na zvlášť zřízené infolince na telefonním čísle 737 977 757, která je v provozu od 8:00 do 18:00. Další informace jsou na webu diecéze www.bihk.cz či diecézní charity www.hk.caritas.cz.

Ukrajina osmý den čelí ruské invazi, což vyvolalo uprchlickou vlnu. Ve středu byly v kraji podle Diecézní charity Hradec Králové stovky ukrajinských uprchlíků, jejichž počet rychle roste. V hradeckém kongresovém centru Aldis od středy funguje v nepřetržitém provozu Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Slouží primárně k příjmu a pomoci uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny. Centrum zřídil ve spolupráci s hasiči, policií a dalšími organizacemi Královéhradecký kraj.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. března 2022 Foto: khfarnost.cz – biskup Vokál

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář