Biskup Východního Timoru Belo je podezřelý ze zneužívání chlapců

Vatikán – Vatikán ve čtvrtek potvrdil, že přijal disciplinární restrikce vůči biskupovi z Východního Timoru kvůli podezřením ze sexuálního zneužívání chlapců v 90. letech minulého století. Carlos Ximenes Belo, který je nositelem Nobelovy ceny za mír z roku 1996, dostal od Vatikánu v roce 2020 mimo jiné zákaz kontaktů s nezletilými, informovala dnes agentura AP.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni prohlášení k Belově kauze vydal den poté, co nizozemský magazín De Groene Amsterdammer zveřejnil článeko obviněních biskupa od dvou nyní už dospělých mužů. Ti anonymně uvedli, že je Belo v 90. letech jako nezletilé sexuálně zneužíval a že jeho „obětí“ bylo více. Podle nich o zneužívání věděli někteří církevní činitelé i východotimorské úřady.

SOUVISEJÍCÍŠéf největšího mexického evangelikálního sboru dostal 17 let za sexuální zneužívání dětí

„Biskup mě tu noc znásilnil a sexuálně zneužil,“ řekl nizozemskému deníku muž, jenž uvedl pouze křestní jméno Roberto. „Brzy ráno mě poslal pryč, bál jsem se, protože byla ještě tma… Nechal mi na stole také peníze, abych o tom nikomu neříkal a abych se vrátil,“ dodal s tím, že pro něj to tehdy byly velké peníze. „Cítil jsme se vyvolený a milovaný, dokud jsem nepochopil, že biskup se nezajímá o mě, ale jen o sebe,“ řekl také.

Mluvčí Bruni uvedl, že vatikánský úřad, který má na starost podobné případy, dostal „obvinění týkající se biskupova chování“ v roce 2019 a do roka vůči Belovi po dohodě s ním zavedl sankce. Ty zahrnovaly omezení jeho pohybu a výkonu funkce či zákaz kontaktů s nezletilými.

Agentura AP upozornila, že Vatikán nevysvětlil, proč papež Jan Pavel II. přijal v roce 2002 Belovu rezignaci na funkci apoštolského administrátora na Východním Timoru. Belo posléze odjel na misi do Mozambiku, kde pracoval jako kněz. Později uvedl, že rezignoval kvůli únavě a podlomenému zdraví.

Článek nizozemského deníku překvapil činitele arcidiecéze ve východotimorské metropoli Dili, kde je nyní čtyřiasedmdesátiletý Belo stále považován za hrdinu. V roce 1996 dostal spolu s dalším bojovníkem za svobodu Východního Timoru José Ramosem Hortou Nobelovu cenu za mír. „Jsme v šoku poté, co jsem slyšeli ty zprávy,“ řekl AP anonymně činitel arcidiecéze v Dili.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Belo

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář