Biskupové na Slovensku vystoupili proti progresivní teologii a farářce Polckové

Bratislava – Evangeličtí biskupové zveřejnili text kritizující Dúhový pochod nebo některé progresivní myšlenky o postoji křesťanů k tématu homosexuality. S odvoláním na Bibli prohlásili, že s „čistým svědomím nemohou“ požehnat jiné manželství než to, které je mezi mužem a ženou. Ohradili se také proti výrokům farářky Anny Polckové

„Zásadně odmítáme médii vytvářený vzorec, že pokud má někdo ohledně homosexuality liberální názory, je to automaticky kvalitní a fundovaný člověk, kterému je poskytnuta možnost komentovat řadu dalších politických a společenských záležitostí a jeho hlas je akceptovatelný,“ píše se v textu zveřejněném na oficiální stránce denominace.

S odvoláním se na své teologické vzdělání a Bibli uvedli, že nemohou „s čistým svědomím prohlásit za manželství něco jiného, než celoživotní svazek jednoho muže a jedné ženy.“

Připomenuli, že tento postoj odráží proces reformace, který vede k postoji, že jako křesťané stojíme „pod Biblí“ a ne „nad Biblí“ a teologie je formována autoritou Božího slova.

Výhrada proti výrokům farářky Polckové

Biskupové ve svém stanovisku distancovali od výroku farářky Anny Polckové pro Aktuality.sk, že „Ježíš by se vrátil jako gay,“ který podle nich až hraničí s „rúhaním se.“ Kritizovali také její souhlasný postoj k lesbickému vztahu švédské biskupky, který sledují s rozpaky a podle nich vedl k odchodu mnohých věřících z církvi.

Kvůli jejímu kritickému postoji vůči církvi a jejímu učení, doporučili Polckové, aby sama zvážila další své působení v pozici evangelické farářky. „Pokud má sestra Anna Polcková jako farářka evangelické církve problém vtěsnat se do rámce jejího učení a názorů, pokud vnitřně cítí rozpor s učením církve a věroučně se v zmíněných otázkách posunula mimo její učení, pokud cítí potřebu současnou praxi církve neustále komentovat a kritizovat směrem na veřejnost, její poctivou možností stále zbývá udělat vážné, zodpovědné rozhodnutí vůči sobě, vlastnímu ordinačních slibu i vlastní církvi a zvážit své další působení v duchovní službě.“

Zveřejněné vyhlášení podepsali generální biskup Ivan Eľko, Ján Hroboň a Peter Mihoč.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. července 2020 Foto: Velkykostol.sk – Anna Polcková

Tags: ,,,,

7 Komentáře

 1. Jakkoliv montovat Ježíše do ideologie LGBT je zrůdnost. Ježíš řekl dvě největší přikázání a v nich je vše !!!. LGBT je ideologicky neplní. LGBT cítí lásku akorát samo k sobě a povyšuje se nad ostatní. Dělá z hříchu svatost.

  Odpověď
 2. Církev musí k ideologii LGTB říci jasné ne. Pokud tomu někdo chce říkat předsudečná nenávist, klidně, proč ne. Je to jeho názor.

  Odpověď
 3. Neexistuje žádná „ideologie LGBT.“ Lidi jsou buď heterosexuálové nebo homosexuálové, obě skupiny stvořil Bůh, a obě mají právo na lásku a vztah. Nikdo nedal jedné skupině právo omezovat tu druhou a říkat jí, že nesmí to, co ona smí.

  Odpověď
 4. Jak můžeme pozorovat, chybí pokora vůči Bohu i tam, kde by měla být příkladem. Podle Krista máme usilovat o dokonalost, jakou má náš Otec. Ale jak je vidět, vládce tohoto světa bude mít čím dál víc snazší práci.

  Odpověď
 5. Kamil Skočdopole

  Předpokládám, že mezi českými evangelíky by to s klidem prošlo. Možná by ji i podpořili. Čím je dán ten rozdíl, že ti slovenští stále ještě věří Bibli?

  Odpověď
  • Je to jiná země, jiný mrav. Kdysi dávno jsem mluvil s jednou evangelickou farářkou ze Slovenska na charizmatické konferenci. Prosila mne, ať ji hlavně neprozradím. Pokud by se o její účasti v Praze dozvěděli její církevní nadřízení, musela by odejít ze služby a už nikdy by jí zpět nepřijali… Myslím, že za tím stojí spíše jiná církevní mentalita než věrnost bibli.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář