Biskupové vyzvali věřící k půstu za ukončení pandemie

Praha – Čeští a moravští biskupové vyzvali věřící k postu za ukončení pandemie. Připojují se k brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu, který ve své diecézi vyhlásil už v minulých týdnech na čtyři středy dobrovolný, vědomý a citelný půst za ukončení pandemie. K němu také biskupové doporučují přidat almužnu na libovolný dobrý účel.

„To vše nadále ve spojení s modlitbou. Přidejme se k nim v celé naší zemi po první tři středy v prosinci – 2., 9. a 16. prosince,“ uvedli dnes biskupové ve svém prohlášení zveřejněném na webu České biskupské konference.

Připomínají, že již dříve vyzvali k intenzivním modlitbám za ukončení pandemie, zvláště k modlitbám v rodinách a ke společné modlitbě růžence každý večer ve 20:00.

Společné setkávání v kostelích je po první vlně koronaviru nyní od poloviny října znovu omezeno. Podle protiepidemického systému vlády je nyní možné zúčastnit se bohoslužeb v počtu maximálně 15 lidí. Od příštího týdne by mělo Česko přejít na nižší stupeň opatření a bohoslužeb by se mohlo zúčastnit až 20 lidí.

„S vládou jsme jednali mnohokrát a stížnost na neústavnost omezení bohoslužeb je i u Ústavního soudu. Podali ji senátoři,“ připomněli dnes biskupové v textu adresovaném věřícím.

Někteří lidé z církve kritizují i systém PES, který třeba počítá s tím, že i v nejnižším stupni opatření se bude moci bohoslužeb zúčastnit maximálně 100 osob; v divadle by už v prvním stupni mohlo sedět 500 diváků. „Pokud v kostele, který je mnohem vyšší a prostornější než divadlo, uspořádám koncert, bude moci přijít 500 lidí, ale na bohoslužbu může přijít jen 100,“ upozornil ve čtvrtek pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. listopadu 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář