Biskupové z Burkina Faso a Nigeru vyzývají k ukončení konfliktů

Koupéla – Biskupové východoafrického Burkina Fasu a sousedního Nigeru varují před vypuknutím interetnických konfliktů. Při právě ukončeném plenárním zasedání hovořili zejména o tomto bezpečnostním riziku v obou zemích, kde v loňském roce byli zavražděni tři kněží, zatímco italský misionář, o. Pierluigi Maccalli (foto) ze Společnosti afrických misií, který zmizel v Nigeru v září 2018, nadále zůstává v rukou únosců.

Burkina Faso, Niger a Mali jsou zeměmi, které v posledních měsících zasáhl nárůst islamistického terorismu, jenž si podle údajů OSN pouze v minulém roce vyžádal 4 tisíce obětí. Jak dokládá novoroční promluva papeže Františka k diplomatickému sboru, římský biskup situaci v těchto zemích pozorně sleduje a žádá o zásah mezinárodního společenství. Tamním katolickým biskupům vyjádřil duchovní blízkost a mravní, ale také materiální podporu prostřednictvím místní apoštolské nunciatury.

Další otázkou, na niž se biskupové sahelské Afriky zaměřili, byla formace kněží ve čtyřech seminářích, existujících v tomto regionu. Poté, co vyslechli zprávy jejich rektorů, rozhodli se biskupové pro navýšení personálu určeného ke vzdělávání kandidátů kněžství, aby se tak věnovala větší pozornost rozvoji jejich duchovního života a nezanedbávala ani další hlediska seminární formace (intelektuální, lidské a komunitární), čteme v závěrečném prohlášení z plenárního zasedání biskupů Nigeru a Burkina Faso, které se konalo v burkinafaském městě Koupéla.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 21. ledna 2020  Foto: UNHCR – konflikt v Burkina Faso

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář