Biskupství postavilo na kraji Plzně dům s 30 nájemními byty pro seniory

Plzeň – Nový bytový dům s 30 byty určenými pro nájemní bydlení seniorů, postavilo v okrajové části Plzně Nové Hospodě Biskupství plzeňské. Za bydlení v bytech 1+kk a 2+kk zaplatí senioři 7000 nebo 11.000 korun měsíčně. Všechny byty, které biskupství nabízí k pronájmu prostřednictvím realitní kanceláře, mají sociální zařízení a kuchyňskou linku se základními spotřebiči. V případě potřeby či zájmu se mohou nájemníci obrátit na charitu, která jim za poplatek pomůže zajistit chod domácnosti a další služby. Novostavbě v pondělí požehnal biskup Tomáš Holub, řekl ČTK mluvčí biskupství Pavel Říha.

„Benefitem tohoto bydlení je, že senioři mají jistotu seriózního jednání ze strany biskupství. Budou žít v domě s lidmi, kteří jsou jim věkově blízcí. V rámci domu je k dispozici společenská místnost, kde se mohou nájemníci scházet. Stejně tak je k dispozici venkovní prostor pro trávení volného času společně s ostatními,“ popsal. Využít lze také venkovní místa k parkování a za měsíční poplatek i krytá parkovací stání. Dům stojí v okrajové části města poblíž lesa, 50 metrů od domu je zastávka trolejbusu a blízko je nákupní zóna na Borských polích.

SOUVISEJÍCÍVýstava na plzeňské radnici připomíná osm století šumavského kostela Mouřenec

V domě má kancelář Městská charita Plzeň, která může seniorům v případě zájmu pomoci s chodem domácnosti a s domácími pracemi. Může jim pomoci například s domácími pracemi i nákupy, se zajištěním zdravé stravy nebo také při zprostředkováním kontaktu s okolím. Charita může zajistit seniorům také polohovací postele, zdravotní pomůcky nebo kosmetické a kadeřnické služby i objednání městské přepravní služby Senior taxi. Pomoci může i s dosažením přídavku na péči. Potenciálním nájemníkům, kteří jsou v obtížné finanční situaci, zároveň může biskupství poradit a pomoci také při získání příspěvku na bydlení nebo příspěvku v nouzi.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Biskupství spolupracuje s organizací Víc než jen bydlení, která se zaměřuje na zprostředkování nájemního bydlení pro lidi ohrožené sociálním vyloučením nebo diskriminací, což mohou být i senioři. Pro lidi v tíživé sociální situaci je podle Říhy často obtížné dosáhnout na klasický nájem. „Bydlí tak často v ubytovnách, což je finančně nevýhodné jak pro nájemce, tak pro stát, který vlastně dotuje takzvaný obchod s chudobou. Od standardního nájemního bydlení klienta často dělí pouze předsudky majitelů nebo určitá neznalost realitního trhu a obavy z nezbytné administrativy,“ řekl.

Plzeňské biskupství se rozhodlo investovat do bytů už před lety. Zejména v Plzni vlastní několik domů se stovkami komerčně využívaných bytů. Je to jeden ze způsobů, jak si chce zajistit vlastní příjmy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář