Bohoslužba v Betlémské kapli připomněla Husa i Komenského

Praha – Bohoslužbou v pražské Betlémské kapli si dnes Církev československá husitská připomněla letošní 607. výročí upálení církevního reformátora mistra Jana Husa. Bohoslužbu vedl patriarcha církve Tomáš Butta, který ve svém kázání srovnával Husa s Janem Amosem Komenským. Na letošek právě připadá 430 výročí narození učitele národů a posledního biskupa Jednoty bratrské Komenského. Zazněly i prosby za mír na Ukrajině a za slitování za Ukrajince, kteří ztratili své blízké i domovy. Butta vyzval věřící, aby neztráceli odvahu ani odhodlání konat dobro.

Butta připomněl, že jak Hus, tak i Komenský byli učitelé, oba měli vztah ke svému národu a usilovali o povznesení jeho kultury. Oba byli hluboce věřící křesťané a reformátoři. „Hus usiloval o nápravu církve a Komenský o všeobecnou nápravu lidstva jako celku v oblasti vzdělávání, náboženství i politiky,“ popsal. Odlišnost pak spočívá v tom, že Husův život byl zkrácen násilnou smrtí během kostnického koncilu. Oba procházeli utrpením a museli mu čelit ze zdrojů své víry, uvedl Butta.

SOUVISEJÍCÍV Česku si dnes lidé připomenou výročí upálení mistra Jana Husa

Připomněl i dva poslední roky zasažené pandemií covidu, současnou obtížnou ekonomickou situaci i válečné konflikty. „O údělu milionů lidí rozhoduje nevyzpytatelnost mocných vůdců,“ podotkl. To pak vede některé lidi k hledání hlubších otázek lidského života, míní. Poukázal na příklady lidí z české historie, kteří dokázali aktivně čelit zkouškám a neztratili naději. „Hus přispěl k evropskému a světovému duchovnímu dědictví svým morálním postojem a příkladem,“ prohlásil. „A Komenského trvalý vklad je jeho jedinečný program výchovy k lidskosti,“ doplnil.

„Neztrácejme odvahu. Neztrácejme odhodlanost konat dobro i přes všechny obtíže, které na nás doléhají a kterým jsme vystaveni, jak nás k tomu vybízejí svým příkladem Hus i Komenský,“ řekl.

Den Husova upálení se v Česku slaví jako státní svátek. Hus byl katolický kněz. Kritizoval však svou církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Butta

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář