Boj za mezinárodní náboženskou svobodu se dostává do centra pozornosti 

Poselství, které obhájci mezinárodní náboženské svobody po celou dobu sdíleli – že upřednostňování náboženské svobody je klíčové pro lidský rozkvět a národní stabilitu – se prosazuje stále více a letošní summit o mezinárodní náboženské svobodě (IRF) odráží růst globálního mezináboženského hnutí v posledních pěti letech.

Summit, který se konal tento týden ve Washingtonu, byl součástí vzrůstající snahy o to, aby se náboženskému pronásledování věnovala na celém světě větší pozornost, přičemž letošní zasedání se zabývala krizemi od Nigérie po Nikaraguu.

SOUVISEJÍCÍKatolický kněz prohlásil, že v Nigérii probíhá „systematický džihád“  

„V mnoha globálních krizích po celém světě je přítomen problém náboženské svobody,“ řekl podle Christianity Today Jeremy Barker, ředitel akčního týmu pro Blízký východ Institutu pro náboženskou svobodu. „Není to okrajové téma, ale dostává se do centra pozornosti.“

V loňském roce uplynulo 25 let od přijetí zákona o mezinárodní náboženské svobodě, který uložil americkému ministerstvu zahraničí, aby náboženskou svobodu zařadilo mezi základní aspekty svého zahraničněpolitického zaměření. Spojené státy nadále zaznamenávají veřejná vítězství v této věci. Bývalý prezident Donald Trump během šesti měsíců jmenoval velvyslance IRF, což jeho předchůdcům trvalo mnohem více měsíců, a povýšil pozici úřadu IRF v rámci ministerstva zahraničí.

Trumpova administrativa také uspořádala první dva summity IRF jako ministerská setkání pořádaná vládou, po nichž následovaly další země včetně Polska, Spojeného království a Česka. (Probíhající summit v USA nyní organizuje občanská společnost.) Bývalý velvyslanec IRF Sam Brownback rovněž dohlížel na založení Mezinárodní aliance pro náboženskou svobodu nebo víru, globální cílové skupiny, která nyní zahrnuje 37 členských států.

Současný americký velvyslanec IRF Rashad Hussain na letošním summitu uvedl, že dbá o to, aby představitelé IRF byli zastoupeni na zahraničněpolitických jednáních ministerstva zahraničí a zdůrazňovali, že náboženská svoboda je nezbytným předpokladem národní bezpečnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář